Thief Stories: Spółka, która produkuje (?) 14 gier zapowiada spółkę, która zapowiada serię gier

Córki SimFabric pewnie kroczą ścieżką obraną przez matkę.

O SimFabric nasi czytelnicy co nieco już wiedzą, w długim materiale prześwietlaliśmy działalność warszawskiego producenta in spe, który na pięć lat od powstania zdążył zapowiedzieć 11 gier własnych, ale żadna nie zaliczyła dotychczas debiutu. (Jak się później zresztą okazało – daty ich premier podawane na Steamie, w raportach giełdowych i na stronie oficjalnej „nie są wiążące„).

Na rok od naszego artykułu spółka żadnego z tytułów nie ukończyła. Zawarła natomiast serię umów na usługi e-learningowe, relacjonowała też epopeję z zakładaniem własnego centrum badawczo-rozwojowego, a prezes rady nadzorczej regularnie chwalił się w komunikatach dokupywaniem akcji. SimFabric zdążyło również zapowiedzieć realizowaną dla firmy Nacon, „grę, która będzie symulatorem budowy i projektowania wymarzonego domu”, a więc Architect Life: A Building Simulator.

Nie wiadomo, jak prace nad nią przełożą się na 11. dotychczasowych projektów ani na zlecenie na dwa niezapowiedziane tytuły, opracowywane dla Koch Media. Bazując jednak na deklaracjach zarządu, mamy do czynienia z jednym z najbardziej zapracowanych zespołów w polskim gamedevie! Wszak rzadko który debiutant bierze na siebie realizację aż 14 gier. (A w dodatku 21 „umów e-learningowych” oraz „prac badawczo-rozwojowych na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów: komercyjnego symulatora badawczo-rozwojowego dla przemysłu kosmicznego i rozrywkowego oraz systemu do digitalizacji przestrzennej i pomiaru ruchu”).

To jednak nie wszystko!

Od czasów naszego tekstu pod SimFabric powstała spółka zależna GR Games, która stworzy (?) „serię gier wyścigowych, rajdowych i samochodowych w oparciu o markę Gumball 3000”, za jaką ma odpowiadać „zespół międzynarodowych specjalistów (…), który pracował przy podobnych światowych produkcjach i który zapewni serii Gumball 3000 jakość AA+”.

SimFabric nie porzuca zarazem swoich pozostałych spółek zależnych, a zatem MobileFabric i VRFabric… Niedaleko jednak pada jabłko od jabłoni! Pierwsza z nich zapowiedziała dotychczas mobilną konwersję Thief Simulatora, którego jeszcze nie wydała (i nie wyda, o czym więcej zaraz). Druga z nich zaanonsowała natomiast VR-owy port Train Mechanic Simulator, którego także jeszcze nie wydała. Nie przeszkadza im to jednak w upublicznieniu. W kwietniu zarząd SimFabric poinformował, że zamierza wprowadzić swoje córki do alternatywnego systemu obrotu na rynku NewConnect.

Wygląda na to, że MobileFabric także zamierza się zabrać (?) za produkcje własne. Stworzy (?) więc spin-off bestsellerowego Thief Simulatora.

„Po analizie rynkowej i chęci długofalowego budowania własnej marki serii gier mobilnych opartych o świat Thief Simulator oraz możliwości swobodnego rozwoju marki Thief Simulator Mobile na urządzeniach mobilnych, Spółka MobileFabric S.A. w porozumieniu z PlayWay S.A., podjęła decyzję o stworzeniu własnego brandu Thief Stories, który w całości będzie należał do MobileFabric S.A.”

– czytamy w komunikacie (pisownia oryginalna). Prezeska Julia Leszczyńska pochwaliła się, że 100 % wpływów ze sprzedaży gier trafi do Mobile Fabric, a PlayWay nie będzie sobie rościł żadnych praw z tytułu tantiem, ani przekładał innych roszczeń.

Wydawcą gier MobileFabric ma być SimFabric, który sprzeda je na pecetach, Switchu, PS4, PS5, Xboksie One, Xboksie Series S/X. Z kolei VRFabric zajmie się opracowaniem Thief Stories VR, konwersji na gogle rzeczywistości oryginalnej.

[AKTUALIZACJA]

W rozmowie z PlayWayem udało nam się ustalić, że nie ma planów, by MobileFabric kontynuowało prace nad portem Thief Simulatora. Krzysztof Kostowski doprecyzował, że umowa między spółkami została zawarta na czas określony, a MobileFabric nie zdążyło w tym czasie wyprodukować konwersji.

PlayWay wyda więc Thief Simulator Mobile „w inny sposób”. MobileFabric otrzymało zaś od grupy pozwolenie, by „iść swoją drogą” i w swoim tempie wyprodukować autorski tytuł, Thief Stories.

[AKTUALIZACJA 2]

Na prośbę Krzysztofa Kostowskiego ponownie zaktualizowaliśmy newsa. Prezes grupy PlayWay poinformował nas, że jednak nie chciałby się na ten moment wypowiadać ani o spółce SimFabric, ani na temat Thief Simulator Mobile.

[AKTUALIZACJA 3]

Pojawiło się ESPI, które potwierdzą, że SimFabric zwraca Thief Simulator Mobile Playwayowi.