Nightclub Manager: Koniec zbiórki, która powinna dać do myślenia

Być może by zebrać pieniądze na grę powinniśmy o niej co nieco o niej opowiedzieć? I uczciwie przedstawić twórców?

Z dawna zapowiadana zbiórka na symulator klubu nocnego zadebiutowała pod koniec września. Inicjatywa była wizytówką Raisemany, nowej platformy crowdfundingowej INC oraz Codeaddict, ale – dodajmy – wizytówką enigmatyczną; opis projektu budził bowiem uzasadnione wątpliwości.

Weźmy jego autorstwo. Movie Games – wzorem PlayWaya – dość regularnie powołuje nowe spółki (lub bierze pod swoje skrzydła te już istniejące), które mają odpowiadać za konkretne tytuły. Po sukcesie Drug Dealer Simulatora powstało True Games, studio, które planowało sprzedawać „uliczne” produkcje, ale o którym dowiedzieliśmy się jedynie tyle, że jego twarzami są raperzy Wojciech „Sokół” Sosnowski i Michał „Małolat” Kapliński. Swój pierwszy projekt powierzyło ono nieznanemu Flint Arts… sęk w tym, że o portfolio partnera trudno powiedzieć cokolwiek (oficjalna strona jest lapidarna, a komunikacja na Facebooku zaczęła się od ogłoszenia Night Club Managera).

Choć zażyczono sobie sporą kwotę (autorzy chcieli pozyskać od 300 do 600 tys.zł) – unikano tłumaczenia, na co właściwie pójdą pieniądze (dopiero z wywiadu dla FX Maga dowiedzieliśmy się, że na marketing oraz „przeznaczone dla publiczności 18+” DLC).  Opis rozgrywki był bardzo lakoniczny, a na pierwszym trailerze więcej czasu antenowego poświęcono na przebitki z realnie istniejących klubów, niż na ujęcia z gry. Smutną wisienką na torcie były „wypowiedzi” anonimowych użytkowników, którzy rekomendowali inwestycję w dość… osobliwy sposób (odsyłam do tego newsa).

Zbiórka zakończyła się sukcesem, choć umiarkowanym. Owszem, udało się zebrać wymaganą kwotę, acz niewiele ponad to: 203 zbiórkowiczów przelało na konta developerów 320 tys. zł (ok. 20% budżetu). Wpłacający mogą liczyć na udział w przychodach netto ze sprzedaży oraz na „manę”, a więc tokeny uprawniające do „uzyskania benefitów”.

Premiera gry powinna nastąpić w I kwartale 2022, prace nad wspomnianym DLC ruszą zaś pół roku później. Więcej o Nightclub Managerze dowiecie się z jego steamowej karty katalogowej. Dla porządku dodajmy, że równolegle True Games tworzy Gangster Simulatora, jaki „pozwoli graczom w zupełnie legalny i bezpieczny sposób przekonać się, jak wygląda przestępczy półświatek” oraz Dirty Copa, który pokaże mniej przyjazną twarz policji.