Wiedźmin Sirius powstaje od nowa

Projekt gry prawdopodobnie zostanie skasowany, a prace ruszają od początku.

CD Projekt ogłosił, że utworzy „w księgach Spółki odpis aktualizujący wartość poniesionych dotychczas nakładów na prace rozwojowe związane z projektem Sirius”. Jak wyliczyli, do końca roku 2022 było to 33,4 mln zł, a w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. 9,5 milionów złotych, co w sumie daje kwotę 42 900 000 zł. Oznacza to, że taki był koszt dotychczasowych prac nad Wiedźmin Sirius (nazwa kodowa).

Jak podaje spółka, decyzja zapadła po sprawdzeniu „wyników ewaluacji zakresu i potencjału komercyjnego w pierwotnej formule”. CD Projekt doszedł do wniosku, że nie tego chcieli i aktualnie „prowadzone są prace nad zdefiniowaniem nowych ram projektu”. W skrócie: prawdopodobnie go skasujemy i zaczynamy od nowa, choć są też inne rozwiązania. Jak widać, chodzi głównie o potencjał komercyjny, więc niekoniecznie wszystko zostanie utracone.

Warto przypomnieć, że Wiedźmin Sirius był trzecim zapowiedzianym projektem w wiedźmińskim uniwersum, o którym spółka poinformowała w październiku 2022 roku. Jak widać, w 5 miesięcy może zmienić się dość wiele.

„Gra będzie dziać się w wiedźmińskim uniwersum, ale będzie różnić się od naszych dotychczasowych produkcji z uwagi na fakt, że jest skierowana do znacznie szerszej grupy odbiorców. Syriusz zaoferuje graczom rozgrywkę zarówno jednoosobową, jak i w trybie multiplayer” – mówił wtedy Adam Kiciński.

Pięć miesięcy temu CD Projekt informował, że Wiedźmin Sirius zostanie przygotowany przez amerykańską ekipę The Molasses Flood – w której mają 60% udziałów, we współpracy z CD Projektem RED. W najnowszym komunikacie o „odpisie dotyczącym Projektu Sirius”, nazwa CDPR nie pojawia się.

Spółka nie poinformowała, czy CD Projekt RED pomagał przy Wiedźmin Sirius, jak ta decyzja wpłynie na długofalową strategię CD Projektu i plan premier gier z uniwersum.