Robbo trafił na kolejną platformę

Absolutny klasyk dostępny jest teraz także na Pico-8.

34 lata po premierze, logiczno-zręcznościowa gra stworzona przez Janusza Pelca została wydana na wirtualnej konsoli Pico-8, która naśladuje ograniczone możliwości graficzne i dźwiękowe systemów 8-bitowych z lat 80.

Ze demake Robbo odpowiada Bocianu, znany w społeczności Atari polski twórca. Jak pisze na stronie gry w serwisie lexaloffle.com, każda platforma zasługuje na port tego tytułu.

„Przeportowałem pełną oryginalną wersję gry, składającą się ze wszystkich 56 poziomów. Starałem się zachować jak największe podobieństwo do oryginału. Było to dość trudne przy niższej rozdzielczości, innych proporcjach pikseli i na kwadratowym ekranie, ale zaletą była większa liczba kolorów – 16. Dodałem też muzykę tytułową, której w oryginalnej wersji nie było. Zajęło mi to kilka tygodni i jestem bardzo zadowolony z efektu.” – pisze Bocianu.

Warto dodać, że port został wydany podczas demoparty Forever 2023.

Oryginale Robbo, które było pierwszym sukcesem wydawcy LK Avalon, doczekało się wielu portów, m.in. na Commodore 64, Atari ST, DOS-a, Windowsa, czy nawet mobilny system iOS. W Stanach Zjednoczonych gra ukazała się pod tytułem Adventures of Robbo. Wersja ta jest dostępna za darmo w serwisie Classic DOS Games, którą – po uzyskaniu zgody od właścicieli praw autorskich – umieścił tam Maciej Miąsik, twórca portu na DOS (wtedy ze studia XLand).

Źródło: pixelpost