Ruszamy na ratunek miesięczników PSX Extreme i Pixel

Ruszyły dwie zbiórki na portalu Patronite, dzięki którym można pomóc wydawcy dwóch ważnych miesięczników związanych z branżą gier – „PSX Extreme” i „Pixel„.

Rynek prasy miał już ciężko jeszcze przed pandemią, a ograniczenie lub zamknięcie wielu punktów dystrybucji nie poprawiło sytuacji. Doszło do tego ograniczanie budżetów reklamowych firm, drukarnie chcące pieniędzy z góry, czy długie terminy rozliczeń w sieciówkach. Już jakiś czas temu ruszyła akcja zachęcająca do wykupywania prenumerat, ale to nadal mało.

Ważne jest, by nakreślić sytuację firmy Idea Ahead, wydawcy obu miesięczników, który w 2019 roku kupił „PSX Extreme”, który ukazuje się nieprzerwanie od 1997 r. Wtedy sytuacja była w miarę klarowna, a posiadając w portfolio dwa ważne tytuły, można było zaproponować nowe opcje reklamowe czy wynegocjować lepsze ceny z drukarnią. Ale nadeszła pandemia i wszystko poleciało na łeb i szyję.

Głównym źródłem zarobku dla firmy Idea Ahead są różnego rodzaju konferencje, targi i imprezy masowe. To właśnie Robert Łapiński – szef IA – zaczął organizować w Warszawie bardzo lubiane, łączące pokolenia wydarzenie Pixel Heaven, na których są m.in. rozdawane nagrody Pixel Awards Europe. No i jak wiemy, wraz z pandemią weszły obostrzenia, w tym zakaz organizowania imprez masowych. Firma przeniosła PH do internetu, ale straciła swoje główne źródło zarobku, a co za tym idzie, kłopoty mają także oba miesięczniki. A trzeba przypomnieć, że to właśnie do „Pixela” było dołączane nasze wydawnictwo, magazyn „PolskiGamedev.pl”.

Okazuje się, że sytuacja wydawcy dwóch uznanych miesięczników nie jest wesoła i niejako odpowiadając na prośby czytelników i fanów, ruszyły dwie zbiórki na portalu Patronite. Każda z nich ma progi pozwalające pokryć m.in. koszty redakcyjne i druku, gwarantujące rozwój czy ulepszenie sklepu, gdzie można kupić m.in. pojedyncze numery czy prenumeraty. Najniższe progi zbiórki wynoszą 15 000 zł, a najwyższy 65 tys. złotych. Obie mają już wsparcie kilkudziesięciu osób, ale to nadal mało. Najniższa kwota od patrona to jedyne 5 zł, a z każdą kolejną większą liczbą złotówek, zwiększają się także rzeczy, które wspierający otrzymuje w zamian.

Pod tymi linkami znajdziecie zbiórki „PSX Extreme” i „Pixel„.

Jeśli chcecie, by oba miesięczniki choćby miały szansę osiągnąć to, co CD-Action, który właśnie świętuje 25. urodziny, to przeznaczcie choćby kilka złotych miesięcznie na wsparcie polskiej historii prasy związanej z naszą ukochaną branżą.