Punch Punk Games: Największy akcjonariusz krytykuje raport

Krzysztof Kostowski (prezes PlayWaya) publicznie wytyka błędy spółce, której jest najważniejszym udziałowcem.

Tymczasem wspomniana spółka, Punch Punk Games, otwartym tekstem zarzuca Image Power opóźnienia płatności, zaś Duality Games – pokpienie promocji.

Punch Punk Games debiutowało ambitnym Apocalipsis, inspirowaną Samorostem i Machinarium przygodówką. Dwa lata temu studio przedstawiło natomiast This is the Zodiac Speaking, pierwszoosobowego walking sima adaptującego historię Zodiaka, słynnego amerykańskiego mordercy, który „działał” na terenie San Francisco w latach 60. i 70. Gra okazała się jednak komercyjną i artystyczną porażką (jak zdradza SteamDB: w szczytowym momencie zagrywało się w nią 18 osób).

Zespół wciąż ma ambitne pomysły (vide inspirowany klasycznymi filmami z Godzillą Kaiju Monster VR czy Aida, przygodówka FMV na modłę Her Story)… ale, nie ukrywajmy, od jakiegoś czasu para się głównie wyrobnictwem. Ze zmiennym szczęściem. Jego Yacht Mechanic Simulator to jeden z najniżej ocenianych polskich symulatorów (pozytywne recenzje wystawiło mu raptem 22% użytkowników). Furory nie zrobił także Barn Finders VR (przez pół roku na Steamie oceniło go raptem czterech użytkowników), choć pierwsi odbiorcy mają o porcie przychylne zdanie.

Ubiegłoroczny debiut studia na giełdzie nie przebiegł jak po maśle (kurs szybko zanurkował poniżej ceny emisyjnej, a więc 3,06 zł… I nigdy później się do niej później nie zbliżył. Gdy pisze te słowa za akcję Punch Punk zapłacilibyśmy nieco ponad 50 groszy).

W piątek firma opublikowała raport kwartalny (który skorygowała dziś). Szkopuł w tym, że nie zawarła w nim danych nt. przepływów środków z działalności operacyjnej. W dodatku strony od 10 do 16 są w dokumencie puste. Sprawa zapewne przeszłaby niezauważona… gdyby nie odniósł się wspomniany już Kostowski, który na Twitterze nieco się podśmiechiwał z kolegów po klawiaturze.

Forma komunikacji dziwi tym bardziej, że choć prezesem zarządu Punch Punk Games jest Krzysztof Grudziński, to już największym akcjonariuszem spółki pozostaje PlayWay (jego udział w ogólnej liczbie głosów wynosi 10,75%). Jak jednak widać – social media stają się jednym z głównych narzędzi wymiany myśli w naszej branży.

Na tym jednak nie koniec!

Przypomnijmy, ze wspomniany Yacht Mechanic Simulator pierwotnie miał realizować zespół Image Power. Punch Punk tłumaczy zaś swoje niskie przychody kwartalne (130 tys. zł)  zaległościami ze strony wydawcy.

Spółka twierdzi ponadto, że wydawca ciepło przyjętego Barn Finders VR (Duality Games) nie zagwarantował grze „odpowiedniej promocji”.