Moonlit „niepewne kontynuacji działalności”, PlayWay: Nie pomożemy

Prezes Kostowski: „Skupiam się na pomocy dla spółek, które akceptują moje zasady”.

Tuż przed majówką krakowski producent gier podzielił się z nami smutną wiadomością. W komunikacie giełdowym zarząd obwieścił, iż „w roku obrotowym zakończonym w dniu 31 grudnia 2021 r. zidentyfikowano istotne ryzyko zagrożenia kontynuacji działalności Emitenta” (pisownia oryginalna).

Wspomniane „istotne ryzyko” ma być następstwem opóźnienia sprzedaży Model Buildera oraz wydłużenie prac nad Dog Trainerem. Ponadto spółka była zmuszona sprzedać prawa do Duels of Wizard ze stratą i zakończyć prace nad pobocznymi projektami.

Uczestnicy czatu inwestorskiego na StockWatch.pl, organizowanego w ramach kolejnej edycji „Gamingu na giełdzie”, zapytali o krakowski zespół Krzysztofa Kostowskiego (udział PlayWaya w akcjonariacie sięga 22%). Ów odparł:

„W Moonlit od początku byliśmy tylko akcjonariuszem. Zespół obrał swoją drogę i nie udało mi się namówić ich na podążanie zgodnie z zasadami PLW.

Z Moonlit nasze drogi rozeszły się lata temu. Spółka ma swoje plany, a ja skupiam się na pomocy dla spółek, które akceptują moje zasady i współpracowały ze mną w poprzednich latach”.

Nie da się ukryć, że za Moonlitem trudny czas. Pod koniec 2019 spółka wydała Deadliest Catch, symulator bazujący na serialu „Najniebezpieczniejszy zawód świata” od Discovery Channel. Okazał się on jednak na tyle niespektakularnym debiutem (pozytywnie oceniło go raptem 52% steamowych użytkowników), że studio wygumkowało się z jego karty katalogowej.

Z drugiej strony: niedawny Model Builder poradził sobie wcale nieźle, trafiając w ciągu premierowego tygodnia do 26,6 tys. odbiorców. Pod koniec kwietnia jego rezultat wzrósł do 40 tys., a Moonlit zaczął osiągać przychody ze sprzedaży. Firma informowała jednak, że „ze względu na przedłużoną produkcję (…) potrzebuje pozyskać zewnętrzne finansowanie w celu zapewnienia (…) płynności finansowej”.

Z kolei zapowiedziany dwa lata temu Dog Trainer dał się wyprzedzić konkurencyjnemu Animal Shelter. Już wkrótce ukaże się natomiast House Flipper: Pets, którego autorzy celują w tego samego odbiorcę.