Drago Entertainment wyrzucone z Festiwalu Steama

Valve „wycofało zaproszenie” dla Drago Entertainment, bo „zostało (ono) wystawione w sprzeczności z regulaminem”…

…że jak?!

Winter Survival to tytuł naszym Czytelnikom dobrze znany. Produkcję, przy której nadzór merytoryczny sprawuje polarnik Marek Kamiński (ów załapał się nawet na specjalny odcinek naszego podcastu!) zapowiedziano na 2021 r. Zamiast pełnej gry w rzeczonym roku dostaliśmy jedynie 10-sekundowy teaser i demo; krakusi z Drago ewidentnie skupiali się bowiem na Gas Station Simulatorze (który okazał się sporym sukcesem) i Food Truck Simulatorze (który poradził sobie znacznie gorzej).

Próbkę nowej produkcji mieliśmy sprawdzić podczas trwającego od wczoraj Steam Next Festu. Niespodziewanie jednak firma ogłosiła w piątek, że jej nowa nadzieja ominie imprezę.

Tłumaczenia przedstawicieli spółki były przy tym dość mętne…

Z powyższych linijek można bowiem odnieść wrażenie, że ogromna korporacja wystawiła polskiemu studiu wadliwe zaproszenie, a następnie przeprosiła poszkodowanych… Prawda wydaje się być jednak mniej przychylna dla naszych krajan.

Na Steamie istnieją dwie karty produktu ich gry z dwoma różnymi ID: Winter Survival oraz Winter Survival: Prologue. Wcale niewykluczone, że Valve z automatu wysłało zaproszenie Drago, bo traktowało prolog jako zupełnie nowy tytuł.

Kłopot w tym, że każda gra może pojawić się na festiwalu raz. W dodatku tylko w formie dema, nie prologu (tymczasem demo Winter Survival „zaliczyło” jedną z wcześniejszych edycji imprezy). Wyraźnie stanowi o tym przeznaczona dla partnerów Steama sekcja FAQ (najczęściej zadawane pytania):

P: Czy mogę zgłosić inną wersję lub edycję mojej gry, jeśli gra brała już udział w którymś z wcześniejszych Festiwali Steam Next?
O: Nie możesz przesłać innej edycji lub wersji swojej gry, która już brała udział w festiwalu. Prologues, Chapter Ones, and other short-form previews of another title are also not allowed in Steam Next Fest. Please sign up with your base game.

P: Czy mogę przesłać ponowne wydanie istniejącej już gry na Steam?
O: Festiwal Steam Next jest przeznaczony dla nowych gier, które nigdy wcześniej nie były grywalne na Steam. Jeżeli wydajesz nową edycję istniejącej gry, to twoja gra nie spełnia warunków uczestnictwa w Festiwalu Steam Next.

Nie musimy zresztą skazywać się na domysły, bo tę wersję wydarzeń potwierdziło samo Drago.

Wygląda więc na to, że próbując zapewnić sobie widoczność i obejść algorytmy Steama – kolejna polska spółka zakiwała się i potknęła o własne nogi.

Dopowiedzmy, że by uniknąć bezpośredniej konkurencji z popularną imprezą – Drago wypuści próbkę swojej nowej produkcji 15 lutego.