Chińczycy inwestują w polskiego debiutanta

NetEase wyłożył miliony na byłych twórców Superhota.

Jak donosi „Puls Biznesu” azjatycki gigant zasili konta nowopowstałego Something Random kwotą kilku milionów dolarów. Łódzkie studio chce się skupić na produkcjach VR.

Ponoć już wiosną ubiegłego roku rozpoczęło ono prototypowanie dwóch autorskich projektów, równolegle rozglądając się za finansowaniem.

– Mieliśmy mnóstwo pomysłów na nowe gry – okazało się jednak, że wizja Superhot (Team – dop. red.) jest inna. (…) Zarząd nie tylko nas zrozumiał, ale też wspierał na początkowym etapie

– mówi portalowi Cezary Skorupka, prezes i współzałożyciel Something Random. Jak dodaje: choć kwota chińskiej inwestycji jest niebagatelna (pozwoli ona na równoległą pracę nad oboma tytułami), po podwyższeniu kapitału zakładowego większościowy pakiet akcji nadal ma się znajdować w rękach założycieli.

W zarządzie znaleźli się Piotr Goguś (do niedawna: CFO Superhot Team), Jakub Witczak (lead programmer w Superhot Team), Anna Żurawicz-Skorupka (HR managerka w Superhot Team) oraz Cezary Skorupa (w Superhot Team odpowiadał za design, scenariusz i produkcję). W 10-osobowym zespole nie również innych „supergorących” weteranów. Do końca roku studio chce się rozrosnąć o kilka dodatkowych osób.

Debiutancka produkcja Something Random ma być pierwszoosobowym shooterem. Jej premiera planowana jest na 2023 r. Drugi projekt wydaje się natomiast zdecydowanie bardziej niszowy. Skorupa opisuje go tak:

– To gra strategiczno-logiczna o pociągach. Może nie będzie to największy hit na świecie, ale znajdzie grono zapalonych odbiorców i będziemy mogli ją później przez lata wspierać, wydając dodatki i rozszerzenia.

Założyciele nie wykluczają wejścia na giełdę i związania pracowników z firmą przez program motywacyjny oparty na akcjach.

Dla azjatyckich korporacji Polska staje się coraz bardziej łakomym kąskiem. Tencent jest właścicielem rodzimego PixelAnt, firm QLOC, Cenega i Muve.pl oraz największym akcjonariuszem krakowskiego Bloober Teamu. Gigant zainwestował także w ekipę The Parasight, a więc twórców Blacktaila oraz w Exit Plan Games, które wydało platformowe Bang-On Balls. Z kolei Covenant.dev (nadchodzący Gord) zyskał finansowy mecenat Kraftona (koreańska grupa zrzeszająca m.in. developerów PUBG).

Something Random to dla NetEase pierwsza inwestycja w Polsce, choć gigant ma już z naszym krajem pewne związki. To on dystrybuuje w Chinach Fishing Clasha od Ten Square Games i przygotowuje mobilną wersję Frostpunka dla 11 bit studios.