Tencent przejmuje m.in. Cenegę, QLOC-a i Muve

Po raz kolejny chiński gigant wybrał się na zakupy do Polski. 

Tencent znany jest z inwestycji i przejęć firm gamedevowych. Już teraz ma ma on w portfolio marki League of Legends, Brawl Stars czy Path of Exile, do Chińczyków należy też 40% udziałów Epic Games, a więc producentów Fortnite’a.

Do powyższego grona dołączą trzy polskie firmy. W listopadzie 2021 roku Tencent „zgodził się objąć wszystkie akcje będące dotychczas w posiadaniu 1C”. Tym samym sfinalizował on transakcję, o której usłyszeliśmy w wakacje 2021 roku.

W skład wspomnianego 1C Entertainment wchodzi m.in. Cenega, dystrybutor gier w Europie środkowo-wschodniej, zajmujący się współprodukcją, testowaniem i lokalizowaniem QLOC oraz sklep Muve, który świadczy także usługi cyfrowej dystrybucji.

Tencent poinformował, że w pół roku od zawarcia umowy (czyli do maja 2022) 1C Entertainment oraz jej spółki córki z „1C” w nazwie przejdą rebranding. O szczegółach mamy dowiedzieć się wkrótce.

Warto dodać, że Chińczycy mają coraz więcej wspólnego z polskim gamedevem. Niedawno za ponad miliard dolarów kupili Sumo Group, do którego należy rodzime studio PixelAnt, są też największym akcjonariuszem krakowskiego Bloober Teamu, zainwestowali w ekipę The Parasight, twórców Blacktaila oraz – dość niespodziewanie – w Exit Plan Games, które wydało platformowe Bang-On Balls.