CD Projekt zwolnił część zespołu pracującego nad Wiedźmin Sirius

Zwolnienia dotyczą przede wszystkim ludzi pracujących w amerykańskim studiu The Molasses Flood, w którym CD Projekt ma udziały, ale także twórców z Polski.

W październiku 2022 roku CD Projekt przedstawił światu swoje wielkie plany dotyczące marki Wiedźmin. Jednym z przedstawionych wtedy projektów była gra o kodowej nazwie Wiedźmin Sirius. Produkcją zajęło się amerykańskie studio The Molasses Flood, w którym od 2021 r. 60% udziałów ma wspomniana polska spółka. Tytuł miał powstać na silniku Unreal Engine 5, a w pracach miało pomagać CD Projekt RED.

Po pięciu miesiącach, w marcu tego roku, CD Projekt postanowił, że musi „zdefiniować nowe ramy projektu”, a Wiedźmin Sirius musi powstać od nowa. W informacji nie pojawiła się wtedy nazwa CD Projekt RED. Chodziło głównie o potencjał komercyjny, więc niekoniecznie wszystko zostanie utracone. Definiowanie zakończyło się 11 maja 2023 roku, o czym spółka poinformowała stosownym giełdowym komunikatem.

Tuż po tym na portalu LinkedIn pojawił się wiele mówiący wpis pracownika studia CD Projekt RED:

„Witam kolegów rekruterów! Przyprowadziłem do was niezwykle utalentowanych, pełnych pasji, profesjonalnych i gadatliwych ludzi do pracy.
Proszę zabierzcie ich do nowego domu!”

W podlinkowanych profilach było w sumie 19 osób ze studiów The Molasses Flood, CD Projekt RED i CD Projekt. Był to wyraźny sygnał, że właśnie dochodzi do zwolnień, zwłaszcza wśród twórców zaangażowanych w projekt Wiedźmin Sirius.

W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się też wpisy potwierdzające zaistniałą sytuację.

Potwierdzenie otrzymaliśmy dość szybko. CD Projekt w komunikacie przesłanym redakcji Kotaku przyznało, że pożegnało się z 21 osobami ze studia The Molasses Flood oraz kolejnymi ośmioma z Polski. Wszystkie były zaangażowane w prace przy Wiedźminie Sirius.

Ponieważ projekt się zmienił, zmienił się też skład zespołu, który nad nim pracuje – głównie po stronie The Molasses Flood. Konkretna liczba pracowników, z którymi się rozstaliśmy, to 21 członków zespołu w Stanach Zjednoczonych i ośmiu w Polsce (pracujących nad projektem poza USA) – potwierdził rzecznik CD Projektu RED.

Więcej informacji z ust rzecznika nie padło, nie wiemy więc jaka jest skala zwolnień, jaki to procent zespołu pracującego nad Wiedźminem Sirus, ilu deweloperów nadal go tworzy i finalnie co z grą – czy powstaje od nowa lub jakie są kierunki zmian i nowe ramy projektu.

Na koniec warto przypomnieć, że The Molasses Flood założyły osoby, które opuściły tonące studio Irrational Games (twórcy serii Bioshock) oraz byli autorzy cykli Guitar Hero & Rock Band.