CD Projekt: Wiedźmin najlepszy od premiery, „Switcher” umiarkowanie popularny

Na pecetach gra sprzedaje się lepiej, niż na wszystkich konsolach razem wziętych! A poza tym: GOG zwyżkuje, a Gwint zarabia głównie na iOS-ie.

521 mln przychodów (wzrost o 44% w stosunku do 2018), zysk na poziomie 175 mln zł (rok wcześniej: 109 mln zł). Świetny czwarty kwartał (analitycy prognozowali wynik na poziomie 52,7 mln, tymczasem zysk netto wyniósł aż 108,9 mln zł!).

Warszawska spółka pochwaliła się ubiegłorocznymi wynikami finansowymi, a z raportu, który przedstawiła, da się wyciągnąć sporo wniosków.

  • Rekordowe były w 2019 nie tylko przychody CD Projektu, ale i jego wydatki. W sumie na prace rozwojowe przeznaczono aż 338 mln zł. Na „produkcję gier i nowych technologii” spółka wydała natomiast 165 mln zł.
  • Wiedźmin 3 sprzedał się w najlepiej od roku premierowego. Zapewne duża w tym zasługa grudniowego debiutu serialu Netflixa (dzięki któremu gra zanotowała na Steamie rekord równoczesnie grających). Ciut mniejsza: zwodowanie wersji na Switcha. Jeden z wykresów zdradza, że jedynie 11% nabywców Dzikiego Gonu to posiadacze konsoli Nintendo. Ponad dwukrotnie więcej egzemplarzy kupili właściciele PS4, a pięciokrotnie więcej: pecetowcy. Na każdej platformie widać wyraźną przewagę dystrybucji cyfrowej (82%) nad fizyczną (18%).

  • Gwint zarabia głównie na iOS-ie (54%). Ciut mniej (43%) generują pecety, a raptem 3% konsole (na których przestano jednak wspierać grę. Dodajmy, że w kolejnym raporcie pojawią się dane dotyczące edycji na Androida).
  • GOG.com zanotował zysk rzędu 2,9 mln zł (rok wcześniej: raptem kilkadziesiąt tysięcy zł).
  • Spółka pochwaliła się zatrudnieniem (1000 osób)
  • Prezes Adam Kiciński dopowiada, że zwiastun Cyberpunka 2077 obejrzano od czerwca ponad 50 mln razy, a gra ma już na koncie ponad 200 nagród. Zapewnia również, że pandemia nie wpłynęła poważnie na pracę Redów. „Efekty pokazują, że jesteśmy w stanie prowadzić wszystkie działania bez większych zawirowań” – twierdzi.

Po ujawnieniu powyższych informacji, kurs akcji CD Projektu poszybował do 333 zł (o 12:00), a więc zbliża się do historycznego maksimum.