Bloober Team sposobi się do przejęcia albo połączenia

Osiągnęli rekordowe zyski, wybrali firmę doradczą i pojawią się w Epic Game Store.

Mogliście nie słyszeć o Juno Capital Partners LLC, ale ten amerykański bank inwestycyjny obsługuje m.in. Supercell (fińska ekipa odpowiedzialna m.in. za Clash of Clans), Gearbox Software (seria Borderlands) czy Niantic (Pokémon GO, Ingress). Teraz do listy klientów spółka może dopisać Bloober Team. Z kolei po polskiej stronie w negocjacjach poratują speców od horroru Trigon Investment Banking, Trigon Dom Maklerski SA oraz kancelaria DZP. Piotr Babieno, szef studia, tak komentuje ten wybór:

„Juno Capital od początku był uznawany za jednego z faworytów w naszym procesie selekcji partnera głównego. Doświadczenie we współpracy ze światowej klasy producentami oraz niezwykły profesjonalizm, jakim cechuje się ten doradca w procesie M&A sprawiły, że podejmując decyzję nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Nie bez znaczenia był fakt, że znamy się od wielu lat. Polscy partnerzy to z kolei liderzy rynku, z którymi również mamy wspólną historię.”

Krakusi nie potwierdzili jeszcze detali ewentualnego przejęcia albo połączenia, ale sygnały, które wysyłają, nie pozostawiają wątpliwości co do powagi intencji. Pozycję negocjacyjną mogą umocnić nie tylko nadzieje wiązane z The Medium, ale i rosnące zarobki. W pierwszym półroczu 2020 roku osiągnięty przez Bloobera zysk netto wyniósł 6,93 mln zł, co oznacza pięciokrotny wzrost w stosunku rok do roku. Sam drugi kwartał przyniósł 5,4 mln zł zysku – a przypomnijmy, że 25 czerwca ukazał się switchowy port horroru Blair Witch.

Piotr Babieno podgrzewa nastroje, mówiąc:

„The Medium jest największą światową produkcją z gatunku psychological horror, która ukaże się w tym roku. Dotychczasowe efekty prac wzbudziły uznanie branży i umocniły naszą pozycję na rynku. Rezultaty widzimy już teraz, chociażby w postaci podpisanej niedawno umowy z Epic Games w zakresie niestandardowej licencji na użycie Unreal Engine. Nie zwalniamy jednak kroku i liczymy, że w najbliższych tygodniach będziemy mogli poinformować o kolejnych sukcesach negocjacyjnych.”

Pierwsza z takich zapowiedzi padła zresztą już dziś. Dowiedzieliśmy się, że planowane jeszcze na ten rok The Medium oraz odświeżony Observer (z podtytułem System Redux) ukażą się w Epic Game Store. Nie będą to wszak premiery na prawach exclusive’u. The Medium zmierza też na Steama, PlayStation 5 i Xboksa Series X – i wiele wskazuje na to, że tytuł może być jedną z ciekawszych premier na nowej konsoli Microsoftu.