Szybowcowa ’87 to wycieczka po tajnej drukarni Solidarności Walczącej

Tym razem przeniesiemy się w lata 80. XX wieku do Wrocławia.

Szybowcowa ’87 to edukacyjny projekt VR stworzony dla Biura Nowych Technologii IPN, w którym znalazły się m.in. historyczne zbiory IPN-u. Przedstawia mieszkanie w peerelowskim bloku na wrocławskim Gądowie, w którym ulokowana została tajna drukarnia „Solidarności Walczącej”. Lokal został przekazany przez pierwszego polskiego rekordzistę świata w pływaniu na 100 m i olimpijczyka Marka Petrusewicza. „Szybowcowa” to odwołanie do adresu mieszkania konspiracyjnego we Wrocławiu, a numer „‘87” do roku 1987, kiedy został aresztowany Kornel Morawiecki, przewodniczący „Solidarności Walczącej”.

Odpowiedzialne za projekt studio Pictureworks przygotowało interaktywną wycieczkę po tajnej drukarni w peerelowskim bloku. Użytkownicy mogą wydrukować „bibułę” Solidarności Walczącej, posłuchać w radiu autentycznego nagrania zaszyfrowanych rozmów funkcjonariuszy reżimowej Służby Bezpieczeństwa, czy w telewizorze audycję Radia „Solidarność Walcząca”, która wchodzi na pasmo komunistycznego Dziennika Telewizyjnego.

Szybowcowa ’87 to drugi projekt wydany przez Instytut Pamięci Narodowej. Pierwszym była przygodówka „Gra Szyfrów„, która zadebiutowała w kwietniu 2022 roku. Obie są dostępne zupełnie za darmo na Steamie.