Przegląd tygodnia (13-19 czerwca)

Niejednoznaczne RPG, zabawa w złodzieja i woźnego oraz akcja w otwartym świecie – miniony tydzień był dość różnorodny.

Po niewidzianym od dawna zalewie polskich gier na Summer Game Fest 2022, przyszedł czas na powrót do normy. Trochę mniej zapowiedzi, ale jest ciekawie. Fool’s Theory wraz z 11 bit studios przygotowują kolejnego RPG-a – Codename Vitriol (nazwa kodowa), fani horrorów z Illusion Ray rzucili się na otwarty świat w Wardogz, złodziej przeniósł się do amerykańskich lat 80. w American Theft 80s, a fani sprzątania dostaną kolejną grę w tym klimacie The Mystery Cleaner.

Również jeśli chodzi o premiery, jest bardzo różnorodnie. Zarówno pod względem gatunków, jak i platform. Po więcej rodzimych dzieł odsyłam do naszego kalendarza premier.

Premiery polskich gier:

American Theft 80s (PC)
Barn Finders (PlayStation 4, Switch, Xbox One)
Deep Diving Adventures (PlayStation 4, Xbox One)
Faded Stories: Greenberg (PC)
Frozenheim (PC)
Nemesis: Distress (PC)

Zapowiedzi polskich gier:

Codename Vitriol (PC)

Na razie znamy nazwę kodową, ale jeśli za grą stoi studio Fool’s Theory, twórcy Seven: The Days Long Gone, którzy pracowali także przy Outriders, Baldur’s Gate III czy Divinity: Original Sin II oraz 11 bit studios, to coś dużego jest na rzeczy. Ma to być „głębokie, moralnie niejednoznaczne RPG oparte na narracji„, gdzie odwiedzimy Warszawę początku XX wieku będącej pod caratem Rosji.

Wardogz (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S)

Twórcy z Illusion Ray dość mocno zmienili klimat. Po horrorze The Beast Inside zapowiedzieli przygodową grę akcji w otwartym świecie. Premiera w 2023 roku na PC i konsolach.

American Theft 80s (PlayStation 4, Switch, Xbox One)

W trzy dni od premiery na PC sprzedało się 10 tysięcy kopii, więc od razu zapadła decyzja, że gra trafi na konsole. Studio Noble Muffins, czyli twórcy hitu Thief Simulator, przenieśli złodzieja w lata 80., by mógł kraść sprzęty z odległej epoki – czyli m.in. magnetowidy VHS i telewizory CRT. Portami zajmie się Console Labs. Data premiery nie została ujawniona.

The Mystery Cleaner (PC)

Studio G11 zapowiedziało swoją czwartą grę – tym razem w kooperacji z Soroka Games. Tytuł reklamują jako połączenie sprzątania z rozwiązywaniem zagadek, gdzie gracz trafi do „najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie” i będzie „odkrywał ich (mroczne) tajemnice”. Data premiery nie została podana. Aktualnie G11 pracuje równocześnie nad City of Robots, Heavy Truck Simulator, Wild West Builder i zapowiedzianym właśnie The Mystery Cleaner.

Powiązane gry: