„Komputer Świat” znika z kiosków

Umarł „Komputer Świat”, niech żyje KomputerSwiat.pl!

Nie żebyśmy byli tą decyzją zdziwieni. Wszyscy wiemy przecież, że ceny papieru rosną w szalonym tempie (a końca zwyżek nie widać; są one bowiem bezpośrednio związane z inflacją i kosztami energii). W efekcie podrożały „Pixel” (24,90 zł), „PSX Extreme” (14,90 zł) i przekształcone w kwartalnik „CD-Action” (34,50 zł). W lutym z kiosków zniknął zaś papierowy „PC Format”.

Jak poinformował Ringier Axel Springer Polska: nadchodzący numer „Komputer świata” będzie ostatnim; redakcja skupi się zaś całkowicie na serwisie internetowym. W rozmowie z WirtualneMedia.pl Agnieszka Skrzypek-Makowska (kierownik komunikacji zewnętrznej) nie chciała jasno odpowiedzieć na pytanie o potencjalne zwolnienia. Jak twierdzi: „trwają rozmowy”.

– Decyzja o zakończeniu wydawania magazynu „Komputer Świat” w formie drukowanej odzwierciedla preferencje czytelników i użytkowników szukających treści technologicznych. W pierwszej kolejności wybierają oni informacje dostępne w Internecie. Komputerswiat.pl od lat jest liderem wśród serwisów technologicznych pod względem liczby użytkowników

– twierdzi Martyna Majchrzak (dyrektor zarządzająca serwisów wertykalnych w RASP).

Pierwszy numer „Komputer świata” pojawił się niemal 25 lat temu, jesienią 1998 roku. Początkowo czasopismo ukazywało się co dwa tygodnie, od 2012 r. przeszło jednak na miesięczny cykl wydawniczy.

Jak czytamy na WirtualneMedia.pl:

„Tak jak wiele innych tytułów prasowych „Komputer Świat” przynajmniej od początku poprzedniej dekady notował spore spadki sprzedaży. Według danych ZKDP w 2010 roku jako dwutygodnik sprzedawał się średnio w 50 861 egz., w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku jego sprzedaż jako miesięcznika wynosiła 32 936 egz., w 2018 roku – 30 685 egz., a w 2019 roku – 28 631 egz”.

Warto jednak zauważyć, że medium, jako jedno z nielicznych (nie tylko w naszej bańce) z sukcesem wyemigrowało do internetu. W maju br. portal KomputerSwiat.pl odwiedziło 5,22 mln użytkowników.