Irdorath skazany na dwa lata kolonii karnej

Zespół, który mogliście usłyszeć w Werewolf: The Apocalypse — Heart of the Forest, ukarano za udział w protestach na Białorusi.

Niemal dokładnie rok temu donosiliśmy, że piosenka formacji ubogaci ścieżkę dźwiękową przygodówki Different Tales. Wybór wydawał się trafiony, wszak akcja gry toczy się w Puszczy Białowieskiej, na polsko-białoruskim pograniczu, a jej scenariusz ma ewidentnie wolnościowy wydźwięk.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Nadzieja i Uładzimir Kałaczou, a więc członkowie Irdorath, zostali skazani na dwa lata więzienia. Powód? Udział w protestach przeciwko reżimowi Łukaszenki.

Jak informuje Belsat: artystom postawiono zarzuty „organizowania czynów poważnie zakłócających porządek publiczny” oraz „przygotowania do udziału w takich czynach i finansowania lub dostarczania w inny sposób materiałów do takich czynów”. Portal przypomina, że podczas sierpniowych protestów wykonali oni utwór utwór Wiktora Coja i zespołu Kino „Pieriemien” („Chcemy zmian”), uważany za hymn białoruskiego nieposłuszeństwa. Jako że oboje muzycy przez ostatnie sześć miesięcy przebywali w areszcie śledczym, pozostaną w więzieniu jeszcze przez 1,5 roku.

Korzystając z okazji, przypominamy dyskusję z białoruskimi aktywistami, którą zorganizowaliśmy podczas festiwalu Games for Impact. Zaproszeni goście (m.in. Franak Viačorka, działacz wolnościowy i doradca Swiatłany Cichanouskiej) rozmawiają o grach promujących opór, empatię, protest i solidarność społeczną.