Gry SimFabric zniknęły ze Steama

Niespodziewanie (?) produkcje spółki SimFabic i podmiotów zależnych zniknęły ze Steama.

Długa historia w skrócie. SimFabic zasłynęło z hurtowego zapowiadania gier, wejścia na giełdę i kapitalizacji na poziomie ponad 600 milionów złotych. Wielu uwierzyło w wielkie plany, tymczasem spółka wydała kilka małych gier mobilnych, drobnicę na Switcha, trzy porty z serii Saboteur! studia Durell Software i… w sumie tyle. Lata mijały, na steamowych kartach gier nic się nie działo i gracze oraz dziennikarze zaczęli zadawać pytania. Założyciel studia zaczął usuwać ich ze znajomych na Facebooku, rykoszetem dostali też inni polscy twórcy, a spółka zaczęła się specjalizować w wydawaniu komunikatów giełdowych. I kontaktowaniem się przez prawników z dziennikarzami, np. z miesięcznika PSX Extreme.

Wydarzeniem ostatnich dni było wypuszczenie prologu swojej pierwszej autorskiej gry Cthulhu: Books of Ancients. Zainteresowanie było marne, produkcja maksymalnie zebrała 14 osób grających równocześnie, a SteamDB bezlitośnie pokazywał jak się sprawy mają.

Cthulhu: Books of Ancients Prologue zbierał słabe oceny i zaczęły się dziać rzeczy dziwne. Tytuł dostał kilka negatywów od doświadczonych graczy, z pokaźną biblioteką i historią. W odpowiedzi pojawiło się wiele pozytywnych recenzji, które wzbudziły podejrzenia. Wszystkie zostały wystawione przez nowo założone konta, nie posiadały żadnych gier, nazwy wyglądały jak stworzone według klucza i na koncie miały… jedną recenzję. Wystawioną prologowi Cthulhu: Books of Ancients. Na kolejne nieprzychylne opinie od wieloletnich graczy pojawiały się nowe według powyższego klucza. Wystarczyło, że prolog uzyskiwał średnią ocen 70% i proceder zatrzymywał się.

Kolejnego dnia peak wynosił 2, miał jedynie 195 followersów, a gra otrzymała 7 recenzji. Wszystkie pozytywne od nowo założonych kont.

28.11.2022
16:20 – 71 recenzji (69% mieszane)
19:20 – 73 recenzje (68% mieszane), peak players right now 1, 24h peak 2
19:33 – 77 recenzji (70% w większości pozytywne), peak players right now 2, 24h peak 2
23.55 – 81 recenzji (69% mieszane), peak players right now 3, 24h peak 3

29.11.2022
19:20 – 95 recenzji (71% mieszane), peak players right now 0, 24h peak 3

Na forum dyskusyjnym gry na Steamie pojawiały się wątki o recenzjach, które były bardzo wątpliwe. Dość szybko znikały kasowane przez moderatora forum – spółkę SimFabric.

Osoby te dostały też bana, oczywiście bez żadnego powodu. Jeden z nich miał daleko idące konsekwencje, gdyż należał do twórcy gier.

Wszystkie wystawione 28 listopada pozytywne recenzje były od nowych kont, wystawione są tego samego dnia, nie posiadały żadnej przypisanej gry.

Gracze i twórcy, zaczęli zgłaszać te anomalie do Steama i prawdopodobnym efektem jest… zniknięcie gier SimFabric. W największym sklepie cyfrowym nie znajdziecie też tytułów od np. spółki zależnej VRFabric.

Karta prologu Cthulhu: Books of Ancients na SteamDB jeszcze kilka godzin temu wyglądała tak:

A tak wygląda aktualnie:

Z profilu spółki SimFabric na Steamie wyparowały prawie wszystkie karty gier, a było ich przynajmniej kilkanaście.

Tuż przed północą spółka opublikowała raport giełdowy w tej sprawie. Najciekawsze jest tam zdanie „aktualnie sprawa będzie szczegółowo badana przez Steam”. Chodzi o to, że właściciel sklepu szczegółowo zbadał już konto SimFabric na swojej platformie, musiał dostrzec nieprawidłowości, czego efektem jest właśnie wykasowanie gier spółki. Co więcej, Steam może poczynić także dalsze kroki i całkowicie, na zawsze, zablokować ich konto. Wtedy powyższe trzy gry także zostaną usunięte.

Jeśli nie macie jeszcze dość, to polecamy nasz test sprzed dwóch lat: „SimFabric: Prezeska oskarża PolskiGamedev.pl o >niepoparte faktami pomówienia<„.