Dobra sprzedaż i oceny SGW Contracts 2… Mimo problemów

Trzy dni od premiery Sniper Ghost Warrior Contracts 2 spółka CI Games ma spore powody do optymizmu.

Niestety w najnowszym komunikacie giełdowym nie pada konkretna liczba sprzedanych kopii. Są za to procentowe porównania do zbytu pierwszych „Kontaktów” w analogicznym okresie (acz dotyczą one jedynie edycji pecetowej).

– Liczba zamówień przedpremierowych do dnia premiery: większa o 30%.
– Łączny wolumen sprzedaży w ciągu 2 dni od dnia premiery, bez uwzględniania zamówień przedpremierowych: większy o ok. 118%.
– Łączne przychody ze sprzedaży w ciągu 2 dni od dnia premiery: większe o ok. 170 %

Jak tłumaczy CI Games, wzrost przychodów w stosunku do wolumenu sprzedaży jest związany z wyższą ceną Sniper Ghost Warrior Contracts 2 oraz lepszą monetyzacją dodatków. Spółka poinformowała także, że dane dotyczące wersji na konsole zostaną opublikowane w momencie, gdy CI Games pozyska je od partnerów dystrybucyjnych.

Warto przypomnieć, że łączna sprzedaż serii przekroczyła 11 milionów kopii, z czego największym sukcesem okazał się pierwszy Sniper: Ghost Warrior (4,5 mln). Wraz z kolejnymi częściami nabywców ubywało. Ghost Warrior 2 osiągnął wynik 3,4 mln sprzedanych kopii, Sniper: Ghost Warrior 3 – 2 miliony, a Sniper: Ghost Warrior Contracts „tylko” 1 000 000.

Oceny najlepsze z całej serii

Co prawda ocen na Steamie jest niewiele, bo debiut Contracts 2 odbył się raptem kilka dni temu, ale już teraz są „bardzo pozytywne”. Aż 80% z 675 recenzji graczy jest pozytywnych, a przecież w przeszłości bywało różnie.

  • Sniper Ghost Warrior Contracts – 71% z 5613 recenzji
  • Sniper Ghost Warrior 3 – 64% z 9694
  • Sniper: Ghost Warrior 2 – 73% z 10463
  • Sniper: Ghost Warrior – 56% z 3603

Jak widać jest szansa, by SGWC2 był najwyżej ocenianą grą całego cyklu. Przynajmniej na Steamie. Jest to związane także z popularnością produkcji CI Games. Rekord ponad 7000 graczy równocześnie na Steamie jest tylko o tysiąc mniejszy, niż najlepsze wyniki SGWC1 i SGW3 razem wziętych. I ciągle rośnie.

Jeśli chodzi o oceny profesjonalnych recenzentów na Metakrytyku, to wciąż musimy na nie poczekać. Warto przypomnieć, że najlepiej wypada dotychczas pecetowa odsłona Sniper Ghost Warrior Contracts (71/100 z 27 tekstów). Na drugim biegunie sytuuje się Sniper: Ghost Warrior na Xboksa 360 (45/100, 39 branżowych ocen).

„Drobne” konsolowe problemy

Żeby nie było za różowo, Sniper Ghost Warrior Contracts 2 ma też swoje problemy. “Nieprzewidziane trudności techniczne” zablokowały premierę produkcji na PlayStation 5 i na tę chwilę nie wiadomo, kiedy snajperzy zaatakują na najnowszej konsoli Sony. Ale to nie koniec schodów prowadzących do nowej generacji konsol.

Wersja na Xboksa Series X|S ma problemy z optymalizacją i płynnością, choć osobiście napotkałem je tylko podczas tutorialu. Twórcy mieli dostarczyć patch dnia pierwszego, który miał naprawić kłopoty, jednak nadal nie jest tak, jak być powinno. Co więcej, w dniu premiery wersja „zoptymalizowana pod kątem konsoli Xbox Series X|S” nie była dostępna. Jeśli jednak CI Games opanuje sytuację, możliwe że dostaniemy najlepszą odsłonę serii Sniper Ghost Warrior w historii.