Chernobylite: Konsolowcy trochę poczekają (ale tylko trochę!)

Ogłaszając porty, twórcy chwalą się dobrodziejstwami fotogrametrii.

Trochę podśmiechujemy się na łamach (acz ze sporą sympatią!) z duetu The Farm 51 & All in! Games. Niedawno alarmowaliśmy, że jeszcze chwila, a studio i wydawca zaspoilują nam materiałami prasowymi całą grę, po czym… jeszcze tego samego dnia opublikowali oni kolejny zwiastun. Zgadnijcie, co znaleźliśmy dziś na skrzynkach?

Uczciwie dodajmy, że okazja do publikacji trailera jest jednak pierwszorzędna. O tym, że gliwicki survival horror zadebiutuje na pecetach 28.07 już wiemy. dotychczas nie znaliśmy jednak daty premiery edycji na PS4 i XBO. Developerzy odgrażali się, że właściciele sprzętów Sony i Microsoftu trafią do zony latem. Słowa dotrzymali.

Tytuł pojawi się na konsolach 8. generacji już 7 września (na PS4 będzie dostępny także w wersji fizycznej). W stosownym materiale skupiono się na pracy, jaką musieli wykonać graficy The Farm 51. Przypomnijmy, że gra wykorzysta fotogrametrię, polegającą na – mówiąc w dużym uproszczeniu – obfotografowywaniu realnie istniejących miejsc/obiektów/postaci i „składaniu ich” w odpowiednim oprogramowaniu. Fotogrametria nie jest rozwiązaniem idealnym (przykładowo trudno skanuje się materiały połyskliwe lub półprzeźroczyste, wrogami technologii bywają także słońce i wiatr). Z drugiej jednak strony: pozwala osiągnąć jakość godną produkcji AAA nawet niewielkim liczebnie zespołom (nad Chernobylite’em pracowało początkowo 20 twórców, nad Zaginięciem Ethana Cartera – raptem ośmioro). W dodatku – po umiejętnej obróbce – taka oprawa nie obciąża nadmiernie podzespołów.

Dodajmy, że All in! Games współpracuje przy konsolowych wydaniach z Perp Games. Korzystając z okazji, prezes Piotr Żygadło posłodził partnerom i poprężył muskuły. Zapowiedział również dalsze wsparcie dla tytułu.

“Mając na uwadze, że premiera gry na PC jest tuż za rogiem jesteśmy niezwykle podekscytowani, że udało nam się wyznaczyć datę konsolowej premiery Chernobylite na wrzesień. Współpraca z Perp Games nad naszym pierwszym jednoczesnym pudełkowym wydaniem gry to jak dotąd świetne doświadczenie, a jednocześnie krok milowy w rozwoju All in! Games. Jesteśmy przekonani, że Chernobylite okaże się jedną z najlepszych gier niezależnych 2021 roku, którą dalej zamierzamy mocno wspierać.”