Zespół The Big Data Stats otrzymuje statuetkę „Dzbanów tygodnia”

Ponieważ „analitycy” lubują się w wykorzystywaniu Wikipedii, służymy wyjaśnieniem, co to właściwie znaczy dzban.

Jak definiuje „Wolna encyklopedia” mowa o „potocznym określeniu w języku polskim, funkcjonującym zwłaszcza w mowie młodzieżowej, oznaczającym głupka lub kogoś, kto zrobił coś głupiego”. Redakcja PolskiGamedev.pl postanowiła przyznać to autorskie wyróżnienie ekipie The Big Data Stats, która regularnie dzieli się z obserwującymi ciekawostkami, wyciąganymi na podstawie analizy danych. Z twitterowego profilu inicjatywy możemy się dowiedzieć np. o tym, jak wielu Belgów zostało zaszczepionych na Covid-19, jak wielka część populacji poszczególnych krajów zginęła podczas II wojny światowej i obywatele którego ze stanów USA najczęściej zapadają na choroby weneryczne.

W jednym z ostatnich wpisów TBDS orzekło, że w historii Polski powstało 228 gier wideo… co i tak jest niezłym wynikiem, gdyż litewski gamedev stworzył rzekomo raptem 17 produkcji, estoński – osiem, zaś Łotysze mają na koncie trzy tytuły.

Wątpliwości może budzić źródło powyższych rewelacji, a jest nim… anglojęzyczna Wikipedia. Nie dziwi więc, że Albion odpowiada ponoć za wielokrotnie więcej gier, niż cała Unia Europejska i Rosja razem wzięte.

Zakładam, że nie musimy tego naszym (wyrobionym przecież) czytelnikom tłumaczyć, ale zdecydowana mniejszość produkowanych u nas tytułów ma własne strony na Wikipedii. Gdyby zresztą bazować wyłącznie na anglojęzycznych zbiorach Jimmy’ego Walesa, moglibyśmy się dowiedzieć, iż…

Oczywiście wielką sympatią darzymy wysiłki wszystkich badaczy i badaczek, którzy próbują jakoś skwantyfikować naszą branżę (co bywa bardzo, bardzo trudne… odsyłamy zresztą do naszego artykułu „BadaNIE”)… ale dobrze by było, gdyby ludzie, którzy zajmują się rzekomo „analizą” nie korzystali ze źródeł godnych studentów pierwszego roku.

W ramach odtrutki polecamy lekturę wciąż relatywnie świeżego raportu „The Game Industry of Poland 2020” oraz magazynu „PolskiGamedev.pl”, na łamach którego dr inż. Jakub Marszałkowski próbuje odpowiedzieć na pytanie: „Czy gramy już w najwyższej lidze?„, posiłkując się – tak dla odmiany – rzetelnymi danymi. Dodajmy, iż również on nie odmówił sobie wbicia szpilki The Big Data Stats.