Steam Next Fest: Dziesiątki polskich gier do sprawdzenia!

Krajowi twórcy dopisali jak nigdy!

E3 za nami (zwiastuny polskich produkcji zebrał dla Was niezawodny Michał Król), przed nami festiwal Steam Next. Od wczoraj do 22 czerwca (do godz. 19:00 czasu polskiego) za pośrednictwem platformy Valve możemy ograć ponad 700 (!) wersji demonstracyjnych! By jakkolwiek się w tej wielości odnaleźć, przygotowaliśmy krótki przewodnik, w którym przedstawiamy polskich festiwalowiczów.

Animal Shelter

Games Incubator i PlayWay chcą, byśmy adoptowali psiego znajdę. Opatrzywszy i umywszy zgubę, nauczymy psiaka współżycia z innymi czworonogami i spacerów.

Link do dema

Aquarist – The Realistic aquarium shop management and fish farming

Duet FreeMind & PlayWay zaprasza nas za ladę sklepu akwarystycznego. Klienci zlecą nam odnowienie starych akwariów, a za pozyskane od nich środki zakupimy nowe rybki, rośliny i wyposażenie.

Link do dema

Archer: The Witch’s Wrath

Johann żył sobie życiem Robin Hooda; wraz z bandą leśnych zbójów napadał na karawany i podróżnych, a po pracy oddawał się hulankom. Jego przestępcza działalność nie umknęła jednak władcy krainy, który właśnie wystawił za protagonistą list gończy.

Link do dema

Bakery Simulator

Symulator Live Motion Games koncentruje się na pracy w piekarni oraz terminowym dostarczaniu pieczywa do klientów. Zarządzanie rozpoczyna się na etapie wyboru odpowiedniej lokacji w mieście, poprzez aranżację wnętrza, ulepszanie procesu produkcji oraz zakup specjalistycznych maszyn, po naukę nowych przepisów i planowanie wypieków.

Link do dema

Bandit Simulator

https://www.youtube.com/watch?v=mqzLr5BUE3A&ab_channel=GryOnLineTraileryGryOnLineTrailery

Bandyci nie mają w średniowieczu lekko… a przynajmniej tak twierdzą autorzy Bandit Simulatora, którzy pozwalają nam zostać zarówno pospolitym kieszonkowcem, jak i lokalnym królem napadów.

Link do dema

Car Detailing Simulator

Jeżeli macie ochotę przywrócić klasyczne automobile do dawnej świetności, a potem odsprzedać je z zyskiem (po drodze znajdując w środku antyki) – kim jestem, by Was zatrzymywać?

Link do dema

Chef’s Tail

Czy kot sprawdzi się w roli szefa kuchni równie dobrze, jak szczur z „Ratatuj”? Na to ważkie pytanie spróbuje odpowiedzieć właśnie Chef’s Tail. Dodajmy, że Filemon może aktywnie włączyć się w działalność gastronomiczną, lub – jak na gatunek przystało – wygodnie rozłożyć się na poduszce.

Link do dema

Chernobyl Liquidators Simulator

Gra zabierze nas do roku 1986, na miejsce słynnego wypadku jądrowego. Jej autorzy chwalą się nie tylko mechanizmami, ale również scenariuszem, który ma nas skusić kilkoma fabularnymi perspektywami, możliwością dokonania wyborów moralnych oraz sposobnością “odkrycia prawdy”.

Link do dema

CountryBalls Heroes

https://www.youtube.com/watch?v=WBQvfzd8tAM&ab_channel=KaliningradGeneralKaliningradGeneral

Produkcja Innominate Games (oraz wydawniczego duetu PlayWay & Games Operators) bierze na ruszt mechanizmy Heroes of Might & Magic, które obtacza w memicznej panierce. Scenariusz skupia się na dostawach wódki, a wśród jednostek znajdziemy przegląd narodowych uprzedzeń. Studio obiecuje 7 grywalnych frakcji, ponad 90 jednostek, “dziesiątki potężnych magicznych memów i stereotypów do odkrycia” oraz ponad 12 bohaterów.

Link do dema

Cowboy Life Simulator

Cowboy Life Simulator obiecuje wcale szerokie spektrum możliwości. Nasz bohater zacznie jako prosty farmer, któremu sprzykrzyło się biedowanie na rodzinnej farmie. By odmienić swój los, ów postanawia sięgnąć po więcej tego, co ma do zaoferowania dziewiętnastowieczna Ameryka. Będziemy więc łapać dzikie konie, zajmiemy się wypasem krów i rozbudujemy nasze siedliszcze. Wyprawimy się do miasta, by sprzedać bydło, a gdy napełnimy trzos, odwiedzimy lokalny saloon, gdzie skosztujemy hazardu i wody ognistej.

Link do dema

Dagon: by H. P. Lovecraft

Dagon to interaktywna adaptacja kultowego opowiadania Samotnika z Providence, która przeniesie gracza na oddaloną od cywilizacji wyspę. Jak podkreśla autor, ma to być “narracyjne doświadczenie w szaleństwie”, w którym gracz wcieli się w uzależnionego od morfiny kapitana statku, by wpaść w otchłań jego umysłu. Ponoć będzie ostro, bo na Steamie umieszczone zostało ostrzeżenie, że skutkiem ubocznym zabawy może być bezsenność czy majaczenie.

Link do dema

Drill Deal

Strategia od A2Softworks ma się charakteryzować humorem, stąd poza awariami i kłopotami z zaopatrzeniem będziemy musieli poradzić sobie z tsunami, atakami krakena albo wizytą UFO. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, naszą platformę rozbudujemy, a nawet przytroczymy do niej kolejne moduły.

Link do dema

Giants Uprising

Filozofią gra przypomina Carriona: weź odwet na maluczkich, którzy cię zniewolili. Tym razem dostaniemy jednak nie oglądaną z boku rzeź w wykonaniu amorficznej bestii, a trójwymiarowego hack’n’slasha fantasy. Siec i rąbać będziemy jako olbrzym, któremu w końcu udało się zerwać kajdany i chwycić za broń. Chociaż przyświecać ma nam chęć ustalenia, co stało się z innymi więzionymi pobratymcami, główną motywacją będzie najwyraźniej łaknienie zemsty. Ból ludzkiej szarańczy zadamy za pomocą wielkogabarytowej broni obuchowej, kamieni czy kastetów. Nasz oręż, a także zbroje czy magiczne amulety, możemy ulepszać w toku rozgrywki.

Link do dema

Growing Up

Znane z Weedcraft Inc. studio Vile Monarch ogłosiło kolejny projekt, nieliniową visual novelę Growing Up. Za sprawą “niekończących się wyborów” jej odbiorca będzie mógł ukształtować zarówno dzieciństwo, jak i dorosłość młodego człowieka. W programie zabawy znajdziemy naukę nowych zdolności, “kształtowanie mózgu”, zarządzanie rozkładem dnia, tworzenie przyjaźni i przetrwanie szkoły. Później nie zabraknie zaś kształtowania kariery i romansów, które zakończą się wspólnym wychowaniem potomka.

Link do dema

Harmony’s Odyssey

Antropomorficzni bohaterowie żyli sobie spokojnie, gdy nagle codzienny porządek zaburzyły tajemnicze siły i… kot głównej bohaterki, adeptki sztuki magicznej – Harmony. Zwierzak skradł jej magiczną różdżkę i przez zbieg nieprzychylnych okoliczności, wpłynął na los krainy Olimpu oraz jej mieszkańców.

Harmony’s Odyssey to podróż po siedmiu, wypełnionych mitami światach, w których bohaterka musi przywrócić porządek. Jak? Oczywiście rozwiązując liczne łamigłówki i zaliczając minigry.

Link do dema

Hollow 2

Kontynuacja ciepło przyjętego horroru. Ponownie zawitamy na pokład Shakhter-One, by stawić czoła kosmicznym maszkarom (rzeczjasnościowo mając na podorędziu stosownie futurystyczny arsenał).

Link do dema

Hotel Renovator

Hotel Renovator stanowi kolejną odpowiedź na ponad milionowy zbyt House Flippera. Główna różnica czai się w tytule: zamiast zajmować się renowacją mieszkań, odnowimy obiekty, w których świadczy się krótkookresowe usługi noclegowe. Poza pokojami gościnnymi zajmiemy się także basenami, salami konferencyjnymi i restauracjami. Własnoręcznie wyburzymy ściany i wymienimy deski, ściągniemy tapety, wyłożymy kafelki, umeblujemy przybytek i posprzątamy po zaproszonych gościach. Pierwsze sukcesy pomogą nam w zdobyciu środków na kolejne modyfikacje, dzięki którym nasz obiekt zdobędzie lepsze oceny, a w efekcie: kolejne hotelowe gwiazdki.

Link do dema

Invirium

Czy maleńka komórka upora się z masą patogenów? Cóż, wszystko zależy od tego, czy lubicie pachnące bullet hellami, izometryczne shootery z elementami roguelike’ów.

Przemierzając jelita, nerki i wątrobę nie tylko pozbędziemy się intruzów, ale i – dzięki wbudowanej w grę encyklopedii – dowiemy się tego i owego o funkcjonowaniu organizmu.

Link do dema

Monuments Flipper

Monuments Flipper pozwoli nam odbudować Katedrę Notre-Dame. Bazując na planach gotyckiej archikatedry, własnoręcznie uzupełnimy ubytki w jej ścianach i podłogach, rozstawimy wywrócone ławy, odmalujemy uszkodzone freski i… zamontujemy alarmy przeciwpożarowe, by tragedia nigdy się nie powtórzyła. To zresztą wcale niejedyny zabytek, który odnowimy.

Link do dema

Moon Farming

Zmęczony uprawianiem farmy na Ziemi? Duet SimulaM (producent) i PlayWay (wydawca) pozwoli Ci przenieść się ze swoim hobby na naszego satelitę.

PS Między uprawą truskawek i pomidorów możemy też przejechać się cybertruckiem

Link do dema

Nadir

Inspirowana „Boską komedią” produkcja pozwoli nam pokierować trzyosobową drużyną “potężnych, ale niezwykle wadliwych postaci”, z których każda ma stanowić reprezentację jednego z grzechów głównych. Naszym zadaniem będzie ucieczka z tytułowego Nadiru, podzielonego na “kręgi” miasta, jakie zdaje się nie mieć końca.

Walki stoczymy w turach, acz projektanci chcą nieco podnieść nam ciśnienie, stąd decyzje o ruchach podejmiemy pod presją czasu. Każda z użytych umiejętności ma wyczerpywać “licznik zagrożenia”, gdy zaś jego wartość spadnie do zera – piłka znajdzie się po stronie oponentów. Shockwork Games obiecuje wsparcie dla modderów, wymagających bossów oraz oprawę inspirowaną komiksami Franka Millera i Mike’a Mignoli.

Link do dema

Police Shootout

Games Incubator przyszykowało dla nas „symulator interwencji policyjnych”, ponoć inspirowany zresztą prawdziwymi wydarzeniami. Przywdziawszy mundur przyjdzie nam negocjować z przestępcami, rozpracowywać przestępców oraz unieszkodliwiać przestępców. Za wykonane postępu komenda nagrodzi nas nowymi odznakami i awansami.

Link do dema

Punk Wars

https://www.youtube.com/watch?v=4m5VbLMP87s

Strategia 4X od Strategy Forge zabierze nas do podnoszącego się po apokalipsie świata, w którym o dominację walczą cztery korporacje. Naszym celem będzie “poprowadzenie ludzkości ku nowej erze dobrobytu”. W tym celu zgłębimy tajemnicę zniszczonej, postapokaliptycznej metropolii, rozegramy w turach walki o zasoby, rozbudujemy bazę i opracujemy łańcuchy dostaw.

Link do dema

Rogue Spirit

Tworzony przez piątkę wrocławian Rogue Spirit będzie rogue-lite’em oglądanym z perspektywy trzeciej osoby. W tytule znajdziemy elementy skradanki, chociaż w roli głównego dania wystąpi możliwość przejmowania kontroli nad przeciwnikami. Wdzierać się do ciał będziemy jako duch księcia krainy Midra. Nad fantastycznym królestwem unosi się groźba ze strony złych sił, więc sięganie po moce potencjalnych gospodarzy wypada wielmoży wybaczyć.

Przejmując ciało wroga, uzyskamy tymczasowy dostęp do zestawu jego oręża i stylu walki, pojawią się też modyfikujące arsenał esencje i dodatkowe zdolności. Również książątko będzie rozwijać talenty – te jednak zachowamy pomiędzy kolejnymi podejściami, co pomoże, gdy któryś z bossów okaże się silniejszy. Autorzy obiecują nam dziesięć generowanych proceduralnie światów umieszczonych w pięciu biomach inspirowanych “Azją”. W zakamarkach tychże czekają, a jakże, rozmaite sekrety.

Link do dema

Ship Graveyard Simulator

Ciekawi, co dzieje się na największym cmentarzysku statków na świecie? Symulator od Games Incubator pozwala nam przebierać we wrakach jak w ulęgałkach, rozmontowywać okręty, sprzedawać pozyskane w ten sposób części i obrastać w dostatki.

Link do dema

Space Grid Tournament

https://www.youtube.com/watch?v=NQLUXTThVok&ab_channel=RookiezfromWarsaw

Space Grid Tournament wygląda jak zawody figurek Kosmicznych Marines. na “najbardziej spektakularny sport przyszłości”, w którym stalowe roboty maszerują po podzielonej na płytki planszy. Gdy dochodzi do spotkania, widownia obserwuje wymianę kopniaków oraz pracę rzeczonych mieczy. Dodatkową przeszkodę w zdobywaniu punktów i eliminowaniu konkurencji stanowią strategicznie porozmieszczane na trasach miny i wieżyczki. W turniejach udział weźmiemy zarówno w pojedynkę, uprawiając deathmatch ze sztuczną inteligencją, jak i w lokalnym multiplayerze. Na dokładkę otrzymamy drabinki rankingowe oraz możliwość tworzenia własnych map, którymi podzielimy się ze światem za pośrednictwem Steam Workshopu.

Link do dema

Stellar Monarch 2

Silver Lemur Games chce nas przekonać do – uwaga – kameralnej grand strategy. Zawiadując kosmicznym imperium przyjdzie nam podporządkować sobie możnych, zduszać w zarodku rebelie i – rzecz jasna – tłuc się z obcymi. A wszystko to bez śladu mikrozarządzania.

Link do dema

Succubus

Succubus pozwoli nam wcielić się w tytułową demonicę, którą pokierujemy w miksie shootera i slashera. Oręża i specjalnych zdolności ma ona do dyspozycji całkiem sporo (konkretniej: 40 i 20), kampania pozwoli nam zwiedzić “21 intensywnych i interaktywnych poziomów”, a ponadto weźmiemy udział w potyczkach rankingowych.

Link do dema

The Crackpet Show

Gdańskie Vixa Games ma dla Was izometrycznego rogalika z bullet-hellowym nadzieniem. The Crackpot Show pozwala nam pokierować tytułowymi crackpetsami, a więc zwierzącymi gladiatorami, którzy uczestniczą w telewizyjnych zmaganiach transmitowanych w postapokaliptycznym świecie.

Cel jest prosty – przeżyć. Jego realizacja, zapewniają autorzy, już nie. Podzielone na kilka klas zwierzątka walczą (bądź solo, bądź w ramach czteroosobowej współpracy) o uwagę (i lajki!) widzów oraz gromadzą gwarantujący buffy sprzęt. Każdy “odcinek” to proceduralnie generowana mapa, złożona z tematycznych “klocków”. Poza tysiącami przeciwników możemy też liczyć na bossów, których projekty stanowią próbkę dość… osobliwego poczucia humoru twórców. (Zresztą zacytuję prasówkę: “Co? Nigdy wcześniej nie walczyłeś z wielką pływającą DUPĄ w słoiku? Kaman”).

Link do dema

The Lightbringer

Debiutancki projekt Rock Square Thunder ma być przygodową platformówką, która zabierze nas do toczonego zepsuciem świata.

Tytułowemu Niosącemu światło będzie w nim towarzyszyć duch siostry (zapewne spełniający podobną funkcję, co zeldowy Navi/Tatl), którego śladami mamy podążać. By uporać się z nikczemnymi siłami, ruszymy w stronę starożytnych monolitów, którym przywrócimy utracony blask. Po drodze czeka nas sporo zagadek środowiskowych i/lub platformingu.

Link do dema

Ultimate Fishing Simulator 2

Choć “jedynkę” produkowało Bit Golem, nad sequelem pracuje MasterCode, autorzy pokrewnego gatunkowo Fishing Adventure. Nowy zespół obiecuje nową perspektywę (a więc opcjonalny widok TPP) i lepszą oprawę graficzną (w tym “dopracowaną kamerę podwodną”). Poza tym możemy liczyć na zróżnicowane łowiska i techniki łowienia, kilkadziesiąt rodzajów ryb i kilka różnych łodzi, rozbudowany multiplayer oraz licencjonowany sprzęt wędkarski.

Bodaj najciekawiej zapowiada się zapowiedź poprawy AI ryb i pewna… systematyzacja ich zachowań.

Link do dema