People Can Fly: „Outriders nie jest naszym IP”

Prezes przyznaje, że jego studio pracuje nad drugim, mniejszym tytułem i narzeka, że Polska ma problemy z przyciąganiem zachodnich specjalistów.

Sebastian Wojciechowski nie zwalnia tempa. Raptem tydzień temu udzielił on wywiadu serwisowi INNPoland.pl, w którym zarzucił Adrianowi Chmielarzowi, że ten „chce zaistnieć na fali zainteresowania” Outriders. Dziś, w rozmowie ze Strefą Inwestorów przyznaje: marka nie należy do People Can Fly, ale do Square Enix. Zacytujmy zresztą (pisownia oryginalna):

– Outriders to nie jest nasze IP, tylko naszego wydawcy. My oczywiście grę wymyśliliśmy i stworzyliśmy, ale jeżeli ktoś wydaje takie pieniądze na produkcję to chce sobie zagwarantować własność IP. Oprócz pokrycia kosztów produkcji mamy jednak zapewnione royalties od sprzedaży i im większy to będzie sukces tym więcej zarobimy.

Choć nie zdradził szczegółów, prezes napomknął również, że część jego zespołu pracuje nad kolejnym tytułem.  Zagadnięty o to, dlaczego PCF działa nie tylko w Polsce, ale w łącznie czterech krajach, pokusił się o następującą diagnozę:

– Obcokrajowców z zachodu trudno jest przekonać do osiedlenia się w Polsce. Tutaj nie chodzi nawet o projekty czy pieniądze tylko sam fakt, że infrastruktura w Polsce nie jest do tego przystosowana. Doświadczeni deweloperzy z zachodu mają rodziny, dzieci, którym nie jest łatwo u nas się zaaklimatyzować stąd decyzja o otwieraniu studiów na zachodzie. (…) Polska jest w tej chwili świetnie przygotowana do tego aby przyjmować emigrantów ze wschodu, którzy chcą zostać Polakami, ale w przypadku wysokiej klasy specjalistów z zachodu, którzy nie mają takich planów, pojawia się problem.

Wywiad, w którym Wojciechowski opowiada o współpracy z Epic Games (i wykupieniu się od Epic Games), finansowaniu nowej produkcji i pozyskiwaniu biznesowych partnerów możecie przeczytać pod tym adresem.

Przypomnijmy, że Outriders ukaże się w tegorocznym sezonie świątecznym (jednocześnie na pecetach oraz konsolach ósmej i dziewiątej generacji). Więcej o grze dowiecie się ze specjalnego odcinka naszego podcastu “Polska w grze”, polecamy również przyjrzeć się zwiastunom tytułu i wczytać w reakcje prasy.