Occupy Mars: The Game w końcu wyląduje na czerwonej planecie

Długi i pełen asteroid był to lot, ale finał nastąpi dokładnie za dwa tygodnie.

Prace nad Occupy Mars: The Game rozpoczęły się w roku 2017, a gra miała ukazać się we wczesnym dostępie w marcu 2020 r. Zamiast tego pięć miesięcy później ukazał się bezpłatny prolog, który na Steamie zebrał „w większości pozytywne” recenzje. A dokładniej: 79% z ponad 1400 opinii graczy oraz 244 grających równocześnie (według serwisu SteamDB). Twórcy z Pyramid Games kilkukrotnie przekładali premierę, skupiając się na rozbudowaniu zapowiadanego kosmicznego survivalu w otwartym świecie. Już wtedy, w 2020 roku prezes spółki Jacek Wyszyński mówił, że będzie jedna to najdroższych produkcji tworzonych w grupie PlayWay.

W międzyczasie (listopad 2020 r.) studio wydało Rover Mechanic Simulator, symulator inżyniera dbającego i naprawiającego łaziki marsjańskie w jednej z pierwszych kolonii na czerwonej planecie. Tytuł ten otrzymał „bardzo pozytywne” recenzje na Steamie (85% z ponad 300 opinii), a liczba grających równocześnie osiągnęła pułap 171.

W styczniu 2023 r. spółka PlayWay wystartowała ze zbiórką na grę Occupy Mars: The Game na portalu finansowania społecznościowego Kickstarter. Kampania zakończyła się sukcesem, a najniższy próg – 30 000 dolarów kanadyjskich – udało się osiągnąć w dobę. Finalnie ponad 2600 osób wsparło projekt kwotą blisko 121 tysięcy CAD. Według kursu dolara kanadyjskiego z ostatniego dnia zbiórki, dało to sumę ponad 400 000 zł. Jest to 6. najwyższa kwota zebrana przez polskie gry wideo na portalach crowdfundingowych. Lepsze wyniki osiągnął tylko Superhot, Chernobylite, Gamedec, SacriFire i Agony.

Po blisko 6 latach Pyramid Games ogłosiło, że 10 maja Occupy Mars: The Game zadebiutuje we wczesnym dostępie na Steam, Epic Store i GOG. Spółka podała też informację, że tytuł będzie kosztował 25 dolarów bez centa i wystartuje ze zniżką -15%. Równocześnie wyjdzie też dodatek „Supporter Pack DLC”, w którego skład wejdzie soundtrack, artbook i „inne dodatki do gry”. Cena: 8 dolarów bez centa i premierowa zniżka w wysokości -10%.

Według serwisu SteamDB, Occupy Mars: The Game na Steamie obserwuje 46 tysięcy graczy.

„Occupy Mars to gra hard-SF z otwartym światem, w której zadaniem gracza jest przetrwać w trudnym środowisku i umożliwić kolonizację czerwonej planety. Aby zbudować bazę musisz najpierw wydobyć odpowiednie zasoby. Następnie należy zdobyć wodę, żywność oraz zbilansować odpowiednio produkcję i konsumpcję energii elektrycznej. Naucz się jak przetrwać na Marsie.”