Metacritic: Polacy w ogonie rankingu najlepszych wydawców

Firmy z Polski zajęły… trzy ostatnie miejsca zestawienia.

Jak co roku najpopularniejszy agregat profesjonalnych recenzji opublikował zestawienie najlepszych wydawców. Jego wyniki to wypadkowa średnich ocen wydanych gier, liczby produktów z dobrymi/kiepskimi ocenami oraz liczby „świetnych” tytułów (a więc takich, których MetaScore wynosi 90 lub więcej).

Wnioski? Wygląda na to, że szczególnie dobry rok zaliczyła Sega (Persona 5 Royal, Yakuza 0), która awansowała z 18. miejsca w 2019 na czoło stawki. Oczko niżej zameldowała się Annapurna Interactive (Wattam, Outer Wilds, If Found…), podium zamyka zaś Capcom (Resident Evil 3, Street Fighter V: Champion Edition).

Pierwszą dziesiątkę wyróżnionych publikujemy poniżej, resztę można sprawdzić, klikając w ten artykuł.

  1. Sega
  2. Annapurna Interactive
  3. Capcom
  4. Sony
  5. Activision Blizzard
  6. Microsoft
  7. Aksys Games
  8. No More Robots
  9. Nintendo
  10. Devolver Digital

Oczywiście na liście nie brak polskich akcentów… Najwyżej pojawia się QubicGames (35 miejsce), który przegonił All in! Games (39). Ranking zamykają zaś Silesia Games (46), No Gravity Games (47) oraz Ultimate Games (48). Co ciekawe: ta ostatnia spółka to jedyna firma w zestawieniu, która może się „pochwalić” średnią oceną wydawanych gier na poziomie niższym niż 50%.

Z tej perspektywy nie dziwi, że istnieją w kraju wydawcy, którzy nie promują się na imprezach dla graczy i nie rozsyłają kluczy recenzenckich swoich gier. Weryfikacja ze strony profesjonalnych krytyków bywa bowiem bardziej bolesna niż opinie steamowych użytkowników.

Z weselszych wieści: polskie gry znalazły się w gronie najlepszych tytułów minionego roku.