E3 wkrótce zostaną oficjalnie odwołane

Winny jest, rzecz jasna, koronawirus… acz nie tylko on.

Jak donosi „wiele” źródeł Tamoora Hussaina (GameSpot), najważniejsze branżowe targi wkrótce zostaną anulowane. Powodem ma być zarówno wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, jak i niknące wsparcie ze strony wydawców gier oraz twórców konsol. ESA wciąż oficjalnie nie ogłosiła decyzji, acz warto podkreślić, że w miniony piątek wydała ona oświadczenie, w którym czytamy:

Zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczestników, wystawców, partnerów i personelu jest dla nas najwyższym priorytetem. Choć ESA nadal planuje bezpieczne i udane targi E3 w dniach 9-11 czerwca 2020 r., codziennie monitorujemy i oceniamy sytuację.

Organizacja podkreśliła wówczas, że jest na bieżąco ze wskazówkami Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Przesłanek, że impreza się nie odbędzie jest zresztą więcej, na twitterowym koncie Devolver Digital pojawił się właśnie ćwierk, zgodnie z którym powinniśmy odwołać loty do Los Angeles (oraz hotele).

Również Jason Schreier podkreśla, że sytuacja nie jest w Stanach wesoła…

Nie da się zresztą ukryć, że duzi wystawcy uciekają z LA już od jakiegoś czasu. Już teraz wiadomo, że targi odpuści sobie Sony, które nie przyjechało na nie również w ubiegłym roku. Warto w tym kontekście przywołać słowa Shawna Laydena, który tak tłumaczył absencję:

Tworzymy wirtualne produkty, a dzięki internetowi jesteśmy w jednej chwili we wszystkich zakątkach świata. Coraz trudniej zrozumieć rolę wydarzenia odbywającego się w konkretnym dniu czerwca i w konkretnym miejscu

Nintendo przywoziło na targi swoje tytuły (w 2019 m.in. Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order, Pokemon Sword & Shield i Luigi’s Mansion 3), nie da się jednak ukryć, że również ono od dawna stawia na streaming (Nintendo Direct, Nintendo Treehouse), a nie rozbuchane konferencje z udziałem żywej publiczności.

Gdy w ubiegłym tygodniu Kalifornia ogłosiła stan wyjątkowy (w związku z pierwszą ofiarą smiertelną koronawirusa) Schreier przewidywał zresztą, że jeżeli tegoroczne targi się nie odbędą, postawi to kolejne edycje pod dużym znakiem zapytania. Dotychczasowi wystawcy postawią bowiem na tańsze rozwiązania.

Wygląda na to, że 2020 będzie rokiem nie imprez, ale streamów i online’owych konferencji. Dotychczas odwołano (lub przesunięto) m.in. GDC, Taipei Game Show, Google I/O, Mobile World Congress, Unreal Fest Europe, Minecraft Festival, SXSW 2020, Game Connection America oraz Games First London. Niejasny jest los kilku polskich inicjatyw, chociażby Digital Dragons.

O tym, jak Covid-19 wpływa na nasze medium dowiecie się ze specjalnego odcinka naszego podcastu „Polska w grze”.