Chrobry: Powstaje strategia o pierwszym królu Polski

Tworząc Chrobrego. Historię sprzed 1000 lat BTC Studios współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od jakiegoś czasu MKiDN zdaje się premiować projekty patriotyczne. Dowodem ubiegłoroczne wyniki „Rozwoju Sektorów Kreatywnych”. Strumień złotówek popłynął m.in. do twórców „gry promującej polskiego superbohatera”, „gry w oparciu o bestiariusz słowiański”, „gry przygodowej osadzonej w kręgu kultury, mitów łożyckich” tudzież „słowiańskiego” moduł do Dungeons & Dragons.

Ministerstwo ma jednak także inne propozycje dla gamedevu. Właśnie dowiedzieliśmy się, że BTC Studio, które zasłynęło współwydawaniem (i brzydką manipulacją na temat zbytu) Zorro: The Chronicles otrzymało państwowe pieniądze, które przeznaczy na pierwszy etap produkcji Chrobrego. Historii sprzed 1000 lat. Resort wyłożył na ten cel 120 tys. zł (studio dołoży z własnych środków ponad 30 tys.), które spółka otrzymała w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Jak czytamy w komunikacie:

„(Pierwszy etap produkcji) obejmuje wykonanie analizy historycznej i rynkowej, sformułowanie koncepcji gameplay i mechanik gry, ewaluacji systemu rozgrywki i obszaru symboliki historycznej oraz stworzenia assetów graficznych celem przygotowania roboczych makiet UI i referencyjnych grafik mających na celu zaprezentowanie identyfikacji wizualnej gry”.

Dodajmy, że BTC Studios powinno się sprężać, bo wspomniany „pierwszy etap” powinien się zakończyć 31 grudnia 2022 roku. Firma zamierza w tym czasie znaleźć zewnętrzne finansowanie, które pozwoli jej ruszyć z pełnoprawną produkcją.

A czym właściwie ma być Chrobry? Znów sięgnijmy po raport:

„Tematyka (gry) związana będzie z kluczowymi wydarzeniami w historii Polski za czasów Bolesława Chrobrego oraz z atrakcyjnymi i jeszcze nie wyeksploatowanymi kulturowo wydarzeniami związanymi z jego postacią. Rozgrywka docelowo ma mocno rozbudzac wyobraznię historyczną i realizowac założenia wspołczesnego patriotyzmu w formie angażującej na poziomie rozgrywki, przenikającej się z barwną symboliką narodową gry strategicznej”.

Przypomnijmy, że całkiem niedawno dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i studia Chronospace narodziła się przygodówka Gra Szyfrów, która pozwala nam na wcielenie się w autentyczne postaci z wojny polsko-bolszewickiej. Więcej o inicjatywie przeczytacie w tym miejscu.