Chris Avellone oskarzony o molestowanie, Techland kończy współpracę [AKTUALIZACJA]

Od scenarzysty odcinają się kolejne studia i wydawcy.

Avellone’a przedstawiać  nie trzeba. Scenarzysta ma na koncie fabuły Planescape: Torment, drugiego Knights of the Old Republic czy Fallouta: New Vegas. W ostatnich latach współpracował z Arkane (przy Preyu), Larianem (przy Divinity: Original Sin II) i rodzimym Techlandem (jako narrative designer Dying Lighta 2). To jedno z najlepszych piór w naszej branży.

W weekend jedna z użytkowniczek Twittera oskarżyła projektanta o wykorzystywanie seksualne pod wpływem alkoholu. Nie będzie przesadą stwierdzić, że uruchomiła w ten sposób lawinę.

https://twitter.com/SJBsMama/status/1274175397337411586?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1274175397337411586&ref_url=https%3A%2F%2Fgamerant.com%2Fdying-light-2-chris-avellone-accusations%2F

Do Karissy szybko dołączyły kolejne kobiety. Według ich wpisów scenarzysta miał upijać ofiary na branżowych eventach i wymuszać zbliżenie bez ich zgody. Bywało również, że pod wpływem  alkoholu wysyłał wulgarne, lubieżne wiadomości.


„Byłam świadkiem i doświadczyłam jego zachowania z pierwszej ręki. Upił mnie w Midori Sours (…) On i dwóch jego kumpli zabrali mnie do mojego pokoju hotelowego, gdzie rzucił się na mnie przez chłopakami”. 

– pisze jedna z oskarżających kobiet.

 

Kolejna dopowiada, że projektant miał zostać wyrzucony z jednej z branżowych konferencji po napaści na nią, a organizatorzy kolejnych przestali go zapraszać.

Avellone nie odniósł się do oskarżeń wprost, jak jednak wynika z jego aktywności w social mediach – jest ich świadomy.

https://twitter.com/ChrisAvellone/status/1274244818114248704

https://twitter.com/ChrisAvellone/status/1274244936460713985

https://twitter.com/ChrisAvellone/status/1274261663290548225

https://twitter.com/ChrisAvellone/status/1274246726774190080

Od scenarzysty odciął się właśnie Techland, który zapowiedział „zero tolerancji” dla przemocy seksualnej. Wrocławianie zastrzegli, że decyzja nie wpłynie na prace nad Dying Lightem 2.

Na podobny krok zdecydowało się Paradox Interactive (wydawca Vampire: The Masquarade – Bloodlines 2) oraz Gato Studio (w którym Avellone pomagał przy The Waylanders).

Nie jest jasnym, jak zareagują Gamera Interactive (Alaloth), Night Dive Studio (System Shock) i Owlcat Games (Pathfinder: Wrath of the Righteous) oraz inne studia i wydawcy, w których projekty zaangażowany jest Avlellone.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z podobnymi oskarżeniami musieli się zmierzyć Jeremy Soule, kompozytor serii The Elder Scrolls oraz Alexis Kennedy, założyciel Weather Factory.

 

[AKTUALIZACJA]

All in! Games, wydawca Alaloth – Champions of The Four Kingdoms, przysłał do naszej redakcji oświadczenie, którym dystansuje się od projektanta i zapewnia, że od jakiegoś czasu nie pracuje on nad nadchodzącym tytułem. Jak czytamy:

„Wydawca All in! Games bardzo poważnie traktuje zarzuty o molestowanie i sprzeciwia się zachowaniom, o jakie Chris Avellone został oskarżony. Pragniemy podkreślić, że stoimy po stronie tych, którzy zdecydowali się podzielić swoją historią. Jednocześnie informujemy, że praca Chrisa Avellone’a nad projektem Alaloth – Champions of The Four Kingdoms została zakończona przed tym, jak pojawiły się zarzuty wobec niego”.