Chiński Tencent kontynuuje wielkie zakupy. Tym razem trafiło na polskie firmy Cenega, Muve oraz QLOC

Chińska firma Tencent, która jest posiadaczem takich marek jak League of Legends, Brawl Stars czy Path of Exile, od kilku miesięcy stale powiększa swoje portfolio, kupując kolejne spółki związane z branżą gier.

W pierwszej połowie 2021 roku zainwestowała w 62 firmy. Ich ostatnim nabytkiem była brytyjska spółka Sumo, za którą Chińczycy zapłacili 1,3 miliona dolarów. Od ogłoszenia zakupu nie minął jeszcze miesiąc, a już dowiedzieliśmy się o kolejnym możliwym przejęciu. Tym razem Tencent zainteresował się działającymi w Polsce firmami Cenega, Muve oraz QLOC.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek, który dotyczy przejęcia firmy 1C Entertainment S.A. z siedzibą w Warszawie przez spółkę Proxima Beta Europe B.V.. Jeżeli nic Wam nie mówią obie te nazwy, to już wszystko tłumaczymy.

Proxima ma co prawda swoją siedzibę w Amsterdamie, ale należy do wspomnianego wcześniej chińskiego Tencentu. 1C Entertainment jest natomiast grupą kapitałową zajmującą się branżą gier, która działa w Polsce, Rosji, Czechach, na Cyprze oraz na Węgrzech. Jest właścicielem dobrze znanych polskim graczom firm. Jednego z największych wydawców gier w naszym regionie, czyli firmy Cenega, cyfrowego sklepu z grami Muve, a także specjalizującej się w tworzeniu portów oraz lokalizacji gier firmy QLOC. Biorąc pod uwagę, że tego typu wniosek wpłynął już do UOKiK można przypuszczać, że przejęcie polskiej firmy jest już tylko kwestią czasu, ale nadal czekamy na oficjalne potwierdzenie ze strony zainteresowanych stron. 

Tencent jest właścicielem m.in. Riot Games, czyli twórców popularnego League of Legends

Jak takie potencjalne przejęcie może wpłynąć na przyszłość polskich firm? Raczej pozytywnie. Tencent znany jest z tego, że nie miesza się w to, jak zarządzane są przejęte przez niego spółki. Dotyczy to szczególnie zachodnich firm, które zdaniem Chińczyków dużo lepiej od nich wiedzą, jak działać na zachodnich rynkach.

Niepokój mogą budzić jedynie ostatnie działania Komunistycznej Partii Chin, która pod przywództwem Xi Jinping zwiększa swoje wpływy w sektorze prywatnym. Czy to wprowadzając do chińskich firm coraz więcej swoich przedstawicieli, czy stosując różnego rodzaju naciski. We wtorek akcje Tencentu straciły ponad 10% wartości po tym, jak kontrolowane przez komunistyczne władze media opublikowały artykuł, porównujący najpopularniejszą grę chińskiej firmy (Honor of Kings) do opium. Wielu obserwatorów spodziewa się wprowadzenia przez partię kolejnych regulacji dotyczących gier, ale dotkną one wyłącznie chińskiego rynku.