Yoomp!: 8-bitowa gra wraca w składance Atari

Nasza wielokrotnie nagradzana produkcja jest częścią – obok Ponga, Asteroids czy Mission Command – jubileuszowego „Atari 50: The Anniversary Celebration”!

Ksywy Eru, X-Ray, BeWu i 0xF mogą Wam nic nie mówić, ale ukrywają się za nimi autorzy 8-bitowego przeboju, o którym powinniście usłyszeć – Marcin Żukowski, Łukasz Sychowicz, Bartek Wąsiel i Piotr Fusik.

W 2007 r. panowie wydali zręcznościowego Yoompa!, który wykorzystywał sztuczki rodem z demosceny (m.in. przestrzenne efekty dźwiękowe). Produkcja, prawdopodobnie jako pierwsza w historii nowoczesnych gier, doczekała się portu z Atari na komputery osobiste. Powstała też wersja na Commodore’a 64, która jest nawet dostępna w wersji pudełkowej.

Powiedzieć, że Yoomp! zyskał duże uznanie, to nic nie powiedzieć. Projekt ma za sobą nagrody dla „najlepszego programu” (ABBUC 2007 Software Contest), „najlepszej gry na Atari” (Kaz Kompo 2007, Oldschool Gaming Review), a podczas Micro Mart Retro Game uznano go za najlepszą grę imprezy (a także za trzeci najbardziej oryginalny tytuł). Dodajmy, że redakcja Retro Gamera wymieniła dzieło naszych rodaków wśród „10 perfekcyjnych gier na Atari 800XL”.

A choć Yoomp! ma już swoje lata, właśnie wrócił na języki Wersja z komputera Atari 800 trafiła bowiem do składanki Atari 50: The Anniversary Celebration, która jest dostępna na pecetach i konsolach od końcówki ubiegłego roku.

To zbiór ponad 100 klasycznych tytułów z arcade’ów, konsol 2600, 5200, 7800, 8-bitowych komputerów Atari oraz Atari Lynx i Jaguara. Lista robi wrażenie (znajdziemy na niej Asteroids, Missile Command, Ponga i Tempesta!), tym bardziej więc gratulujemy więc Polakom wyróżnienia.

Zainteresowanych zestawem odsyłamy zaś do poniższego zwiastuna.