This War of Mine w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku

Do 16 lipca 2023 r. w MoMA możemy zwiedzać wystawę „Never Alone: Video Games and Other Interactive Design”, której częścią jest gra 11 bit studios.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku zamierza przekonać nas, że środki wyrazu stosowane w grach wideo nie tylko bawią i uczą, ale niekiedy mogą również mogą wprawić w zadumę. Muzealnicy wykorzystują w tym celu naszą bestsellerową lekturę szkolną,

„Wystawa stara się pomóc w zrozumieniu gier wideo jako zbiorów narzędzi i technik, które projektanci wykorzystują, aby kształtować nasze doświadczenia podczas grania. Często mówi się o grach jako zabawie, jako rozrywce. Ale jest coraz więcej gier wymagających więcej od odbiorców. Grając w This War of Mine byłem zasmucony, przestraszony, bardzo spięty, a całość ostatecznie pozostawiła mnie z wyraźnie zmienionym wyobrażeniem tego, co znaczy znaleźć się w przestrzeni wojennej.” — Paul Galloway, specjalista ds. kolekcji w Museum of Modern Art i współkurator wystawy, której centralnym punktem jest pojęcie interaktywnego projektowania”

Interaktywna ekspozycja w MoMA przedstawi widzom ok. 35 gier. Ma być ona czasowa, natomiast nowojorskie muzeum włączy część eksponatów do swoich stałych wystaw. Dodajmy, że nasze medium to dla jego pracowników nie pierwszyzna; już ponad dekadę temu w budynku można było podziwiać m.in. Another World Érica Chahiego.

This War of Mine pojawia się również w londyńskim Imperial War Museum jako cześć wystawy „Wat Games” (od września 2022 r.).

11 bit studios gratulujemy występów zagranicznych… sami zaś czekamy na to, aż kulturą cyfrową zainteresują także rodzime muzea. Dotychczas polskie gry dorobiły się raptem jednej czasowej wystawy w naszym kraju – „Digital Dreamers” w (nieistniejącym już) Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Działo się to w zamierzchłym 2016. Najwyższy czas na powtórkę!