This War of Mine na liście lektur szkolnych

Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi 11 bit studios.

Jak donosi Radio Kraków – do spotkania w siedzibie autorów Frostpunka i This War of Mine dojdzie w najbliższy czwartek. Premier będzie rozmawiał z warszawskimi twórcami o włączeniu ich flagowej produkcji do listy nieobowiązkowych lektur szkolnych (miałoby to nastąpić od roku szkolnego 2020/2021, dla rocznika 2002 i starszych). Taki pomysł został już przedyskutowany z ministrem edukacji, Dariuszem Piontkowskim; niewykluczone zresztą, że po TWoM przyjdzie kolej na kolejne rodzime produkcje.

– Gry są oczywiście używane w edukacji – w nauce programowania, nauk ścisłych, w rozwijaniu zdolności poznawczych, plastycznych, muzycznych, ale nigdzie na świecie, zgodnie z naszym rozeznaniem, żadne państwo nie włączyło gry do oficjalnego zestawu lektur szkolnych, aby poprzez nie opowiadać młodzieży o ludziach.

– anonimowo komentuje przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodajmy, że premier ma rozmawiać z przedstawicielami 11 bit studios także o nowej metodzie rozliczania przez branżę IT podatku CIT (wzorowaną na rozwiązaniach estońskich).

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznej kampanii parlamentarnej PiS zaproponowało stworzenie Centrum Gier Wideo, które miałoby „przyczynić się do umacniania pozytywnego wizerunku polskiej branży gier wideo jako prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki i kultury” (nie wyjaśniono jednak, czym dokładnie miałoby się zajmować CGW, a temat nie wrócił po zakończeniu kampanii wyborczej).

Z kolei miesiąc przed wyborami do parlamentu europejskiego premier Morawiecki obiecywał w Gdańsku, że „będzie próbował odkręcać” przyjęcie tzw. ACTA 2. Jak mówił:

– Chcę z tego miejsca obiecać wszystkim naszym wspaniałym youtuberom, blogerom, influencerom, forumowiczom, wszystkim internautom, że będziemy walczyć o wolność słowa w internecie, że to jest dla nas niezbywalny imperatyw wolności gospodarczej. Drodzy internauci, jesteśmy z wami!

Również ten temat po wyborach nie wrócił.