The Game Awards czyli growe oskary – Polska z jedną statuetką

W nocy z 7 na 8 grudnia odbyła się transmisja na żywo z gali The Game Awards, którą niektórzy uważają za najważniejszy branżowy moment całego roku. To właśnie tutaj toczy się najważniejsza rywalizacja między światowymi hitami growymi.

Statuetka dla Polski oraz wiele wyróżnień

W tym roku jedyną grą polskiego studia, która zdobyła nagrodę był „Cyberpunk 2077„, w kategorii Najlepiej rozwijana gra. CD Projekt Red zwyciężył, konkurując z takimi tytułami jak „Apex Legends”, „Final Fantasy XIV”, „Fortnite” i „Genshin Impact”.

„Cyberpunk 2077” nie był jedynym polskim tytułem, który stanął do walki z globalnymi gigantami; warto również wyróżnić produkcję „Ghostrunner 2” od studia One More Level. Oto lista tytułów i kategorii, w których polskie gry konkurowały:

  • Najlepsza Fabuła: „Cyberpunk 2077” przegrał z „Alan Wake 2”.
  • Najlepsze Wsparcie Społeczności: „Cyberpunk 2077” przegrał z „Baldur’s Gate 3”.
  • Najlepsza Gra Akcji: „Ghostrunner 2” przegrało z „Armored Core VI: Fires Of Rubicon”.

Oczywiście rywalizacja o miano najlepszych gier z całego świata nigdy nie jest łatwa, dlatego już każda nominacja jest ogromnym sukcesem. Wielkie brawa dla One More Level oraz CD Projekt Red za to, że byli zdolni podjąć tą walkę!

Gala stała się wyścigiem

Ten rok był bardzo owocny jeśli chodzi o zagraniczne tytuły, co znalazło swoje odzwierciedlenie w wynikach tegorocznego The Game Awards. Ogromnym wydarzeniem była premiera „Baldur’s Gate 3” od Larian Studios, która po kilku latach wczesnego dostępu wreszcie doczekała się oficjalnej premiery. Drugim znaczącym tytułem była wydana pod koniec roku kontynuacja znanej serii „Alan Wake 2” autorstwa Remedy Entertainment. To właśnie między tymi dwoma produkcjami toczyła się największa rywalizacja o to, która zdobędzie więcej nagród, a końcowy wynik to 4:3 dla „Baldur’s Gate 3”.

 

Jaki był rok 2023 dla polskiej branży gier?

Nie możemy niestety mówić o roku pełnym sukcesów polskich produjcji. Brakowało głośnych premier i wielkich sukcesów. Ale też The Game Awards nigdy nie było dużo bardziej hojne dla tytułów z Polski. Największym sukcesem były dwie statuetki dla The Witcher 3: Wild Hunt w 2015 roku, Wiedźmin otrzymał też rok wcześniej nagrodę Najbardziej oczekiwanej gry. I to w zasadzie koniec listy, w pozostałych latach musieliśmy obejść się bez nagród, albo i bez nominacji…

 

Powiązane gry: