Steam zmienia politykę dot. dat premier

To koniec traktowania pola „data premiery” jak notatnika.

Graczy rozgrzewa teraz zmiana sugerowanych cen gier na platformie Valve. Dla twórców równie ważna powinna być jednak świeżutka aktualizacja wyświetlania dat i listy nadchodzących premier.

„Daty wydania na Steam były wprowadzane i wyświetlane na całe mnóstwo sposobów. Producenci niektórych gier ustawiali dokładną datę, a niektórzy woleli wyświetlać te orientacyjne składające się z miesiąca i roku. Jeszcze inni wprowadzali swoje własne opisy, by zarzucić żartem lub pokazać przedział czasowy, w których można spodziewać się wydania”

– czytamy. Valve podkreśla, że nie chce „naciskać na producentów, by ogłaszali dokładne daty, dopóki nie będą gotowi”. Natomiast część żartów i odniesień, którymi raczyli nas oni we wspomnianej przegródce, była niezrozumiała dla ludzi z pewnych części świata, a np. w Stanach obowiązuje inny standard zapisu daty niż w Polsce.

Od teraz developerzy będą mieli pięć opcji.

  • Dokładna data: „24 sierpnia 2023”.
  • Miesiąc i rok: „sierpień 2023”.
  • Kwartał w roku kalendarzowym: „3. kwartał 2023”.
  • Rok: „2023”.
  • Brak daty: „wkrótce dostępne”.

Steam wzywa zespoły do dostosowania się do ww. standardów. (Jeżeli zaś tego nie zrobią: wyręczą ich pracownicy Valve).

A jak zmiana wpłynie na listę nadchodzących premier, którą ekscytują się niezbyt mądrzy autorzy (oraz inwestorzy)?

„Ponieważ każdy z tych formatów wyświetlania może mieć wpływ na miejsce, w którym wasza gra pojawi się na listach nadchodzących gier, nie chcemy zdradzać dokładnej daty ustalonej przez was za kulisami. Co za tym idzie, dla każdej z tych opcji prezentacji umieścimy waszą grę możliwie na samym końcu danego przedziału czasowego.

Przykładowo, jeśli wybierzecie format miesiąca i roku, wasza gra pojawi się w posortowanych listach w taki sposób, jak gdybyście wybrali ostatni dzień miesiąca. Jeśli zaś wybierzecie opcję wyświetlania kwartału, umieścimy waszą grę na listach tak, aby wyświetlała się w ostatnim dniu kwartału. Natomiast gdy zdecydujecie się, aby nie była wyświetlana żadna data, wtedy wasza gra pojawi się na listach pod innymi grami, dla których zostały ustawione bardziej precyzyjne daty wydania”.

Co się stanie z zespołami, które kuglują datami premier, by zbierać zapisy na wishlistach (lub mamić giełdę)? Otóż – czytamy w opisie aktualizacji:

„Możesz zmienić datę premiery swojej gry do dwóch tygodni przed planowaną datą. Kiedy nadejdzie czas tego dwutygodniowego okna przed premierą, twoja gra zacznie częściej pojawiać się na listach nadchodzących tytułów – wraz z tą zwiększoną widocznością zmiana daty premiery nie będzie już możliwa. Wyślemy przypomnienie na długo przed tym terminem, by umożliwić ci dostosowanie tej daty według uznania”.

Zmiany wejdą w życie od stycznia 2023 r.