Steam Next Fest Summer 2022: lato pełne dem polskich gier

Na ile umożliwiła nam to kolektywna umysłowość redakcyjna – przebraliśmy zasoby tegorocznej, letniej edycji Steam Next Fest 2022, poszukując dem (i prologów) gier, które są tworzone przez rodzime studia.

W ten sposób powstała lista ponad 40 tytułów, które w trakcie wydarzenia (do 20.06.2022 r., godziny 19:00) można bezpłatnie pobrać i przetestować. Dobrze zrealizowane demo jest jak wizytówka gry – dla graczy stanowi zachętę do zabawy i sięgnięcia po finalny produkt, dla deweloperów – to zewnętrzne testy ich pieczołowicie przygotowywanego produktu w otwartych (na chwilę) przestrzeniach cyfrowej dystrybucji. Jeśli w tym pominęliśmy jakiś tytuł – dajcie nam znać na adres info@polskigamedev.pl, chętnie uzupełnimy listę.

Aktualizacja: dziękujemy autorom, studiom i czytelnikom, za wskazanie perełek, które pominęliśmy. Uzupełniamy na bieżąco listę.

A.I.D. – Artificial Intelligence Defence

Cyberpunkowe dark futre (realizowane przez Hydra Games oraz Yellow Reptiles) i okazja do spróbowania własnych sił w roli sztucznej inteligencji, która ma za zadanie oczyścić Ziemię z resztek ludzkości. W grze przewidziano kampanię dla jednego gracza oraz strategiczne rozgrywki ze znajomymi w czasie rzeczywistym. Premiera – jesienią 2022 r.

Alaskan Truck Simulator

Tworzony przez Road Studio S.A. symulator to próba sił dla wytrawnych kierowców ciężarówek, którzy odważą się wyprawić na Alaskę, usiąść za sterami wielokołowego kolosa i wyruszyć w niebezpieczną trasę. W drodze nie będzie łatwo przetrwać, ale w jakimś stopniu rekompensatę zobaczymy za wirtualnymi szybami trucka – dzikie piękno Alaski. W trasę wyruszymy prawdopodobnie pod koniec 2022 roku.

Android Simulator

Games Incubator stawia na futuryzm i osadza nas w roli tytułowego androida, którego zadaniem jest opieka nad statkiem kolonizacyjnym. W demie gry przyjdzie nam pilnować trasy lotu, podlewać roślinki, nadzorować czy poziom tlenu w pomieszczeniach załogi nie spada oraz sprawdzać od czasu do czasu inne istotne parametry statku kosmicznego. Wszystko po to, by bezpiecznie dostarczyć kolonistów na miejsce.

Chinese Empire

Studio Yeyuna zaprasza nas do zbudowania własnego chińskiego imperium. W formie strategii ekonomicznej i city buildera w jednym. Rozgrywka toczy się w malowniczych regionach Chin, a nowe imperium ma zapisać się złotymi hànzì na kartach historii. Finalnej daty wydania Chinese Empire nie znamy.

Contraband Police

Gdzieś na granicy fikcyjnego, komunistycznego państwa, w latach 80., kwitnie korupcja, przemyt i fałszerstwa. Czas temu zaradzić, przejmując obowiązki inspektora straży granicznej i od tego momentu zachować czujność, by zasłużyć na uznanie zwierzchników. Studio Crazy Rocks zamierza zaproponować nam wyprawę do finalnej wersji świata przemytników (obserwowanych od drugiej strony) w czwartym kwartale 2022 r.

CryoSpace

Walka, ucieczka, przetrwanie. W ogromnym, zrujnowanym statku kosmicznym przemierzającym bezmiar przestrzeni. Przejmując pod swoją kontrolę losy zwykłego technika będziemy musieli zmierzyć się z przerażającymi stworami oraz pomóc zahibernowanym członkom załogi. Prace nad Cryospace prowadzą kuklam studios oraz Metal Mantis Games. Gra ma zostać wydana w 2023 roku.

Deadlink

Cyberpunk, megakorporacje i widok zza futurystycznej broni w FPS, z dużą domieszką neonów i estetyki low poly. Gruby Entertainment proponuje nam pełną akcji strzelankę z elementami roguelite’a w roli humanoidalnej maszyny bojowej realizującej tajne operacje wojskowe. Niekoniecznie po cichu. Daty premiery Deadlink jeszcze nie znamy.

Flashout 3

Napędzane silnikami rakietowymi i adrenaliną futurystyczne wyścigi realizowane przez studio Jujubee S.A. Rozgrywkę uzupełniono o walki na błyskawicznie przewijanych trasach, głośną elektroniczną muzykę i symboliczne odziaływanie grawitacji. Premiera prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Podobieństwa do nazwy innych wyścigów nieprzypadkowe.

Food Truck Simulator

Drago Entertainment planuje wrobić nas w żarcie. Streetfoodowe żarcie podawane z food trucka, pod warunkiem, że najpierw wyremontujemy sobie stosowne miejsce pracy na kółkach, dobierzemy miejsce pełne głodnych klientów oraz zadbamy o odpowiednią oprawę naszego kuchniowozu. Na podbój żołądków żądnych żarcia z food trucka wyruszymy 14 września 2022 r. Właściwie demo Food Truck Simulatora dostępne jest od poprzedniej edycji Steam Next Fest, ale czemu nie dać grze jeszcze jednej szansy?

Flooded

City-builder, ale z fabularnym twistem. A może coś w rodzaju jednoosobowego battle royale, w którym przeciwnikiem jest jednocześnie upływ czasu oraz kurczące się zasoby wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Budujemy i optymalizujemy linie produkcyjne na wyspie, mierząc się z czasem i zalewanym terenem. Zbieramy surowce by… uciec z bezpieczniejsze miejsce, a świat wokół tonie. Gra studia Artificial Disasters buduje klimat oldschoolowej rozgrywki piksel artem oraz wykorzystaniem rzutu izometrycznego do prezentacji pola rozgrywki. Nie znamy przybliżonej daty premiery.

Get Out Of My Space

Inwazja ludzi, turowe walki i lasery! W grze studia OnionMilk to obcy postanowili wziąć w swoje ręce przyszłość i raz na zawsze zredukować problem związany z panoszącymi się wszędzie ludźmi. Oczekujcie widoku w rzucie izometrycznym, planowania każdego kroku, punktów akcji i wszystkiego tego, do czego zdążyły nas przyzwyczaić strategie turowe o inwazji obcych z dawnych lat. Teraz możemy to zobaczyć od drugiej strony. Data premiery finalnej wersji gry nie została jeszcze określona.

Hard West 2

Podróż w mroczne dzieje amerykańskiego, Dzikiego Zachodu zaprawiona dawką ponadnaturalnych zdolności i okultyzmu. W turowej grze taktycznej pokierujemy losami pewnej bandy i spróbujemyu złapać pociąg widmo. Spryt i taktyka na Dzikim Zachodzie to wyposażenie niezbędne dla zwycięzców. Premiera gry studia Ice Code Games jeszcze w tym roku.

Harmony’s Odyssey

Studio MythicOwl szykuje dla wielbicieli gier logicznych 3D niezwykle barwny tytuł czerpiący inspirację z legend i współczesnego świata. Demo Harmony’s Odyssey obiecuje wciągające i przemyślane łamigłówki oparte na klasycznej układance, ale ubrane w kolorowe dioramy i mini wszechświaty. Daty premiery gry jeszcze nie poznaliśmy – pomysł i jego realizacja dojrzewają (jak czytamy na karcie projektu).

Hook 2

Gry Macieja Targoniego są dobrze znane posiadaczom smartfonów i wielbicielom układanek logicznych. Hook 2 możemy wypróbować w formie dema na dwa tygodnie przed premierą, zaplanowaną na koniec czerwca. W sumie chodzi jedynie o umiejętne odpinanie haczyków, ale może okazać się to zadaniem, które nie tyle wymaga zręczności, co raczej świetnej orientacji przestrzennej i sprawnie działającej inteligencji.

Housebreaker

Symulator włamań do domów, w którym postawiono na planowanie i dobór metod dokonywania wirtualnych przestępstw. Równie ważną rolę w realizacji zadań ma wybór sprzętu i sprawna realizacja poszczególnych zadań. Housebreaker przygotowywany przez GamesUP Studio poprowadzi nas przez karierę włamywacza – od drobnych rozbojów i kradzieży, aż po skoki międzynarodowe. Daty premiery gry jeszcze nie poznaliśmy.

Last Visit

Psychologiczny, nastrojowy horror studia Pavrek Games ma skłonić nas do odczuwania strachu i bawić atmosferą stałego zagrożenia. Last Visit jest połączeniem przygodowej oraz survival horroru, w którym narracja skupia się na snuciu historii pełnej sekretów. A wszystko zaczyna się od wizyty w domku babci Anny, położonym w środku lasu… Premiera gry już 19 sierpnia 2022 r.

The Lawyer – Episode 1: The White Bag

Podzielona na epizody gra przygodowa miksująca kryminalną fabułę z dramatycznymi rozprawami sądowymi. ManyDev Studio zamierza oddać w swojej produkcji klimat lat 90. i potyczek prawniczych realizowanych na bazie prawdziwych lub sfabrykowanych dowodów.

Let’s Cook Together 2

Narracyjna gra kooperacyjna o wspólnym gotowaniu, wymierzonym przeciw dystopijnej organizacji rządowej Nitri Inc. Mamy nie tylko gotować tak dobrze, jakby od tego zależały losy świata, ale i wyruszyć w podróż przez świat, by dowieść, że sprawne przyrządzanie potraw ma znaczenie. Kolorowy symulator kooperacyjnego gotowania proponuje nam studio Yellow Dot Games.

McPixel 3

W tym roku Sos Sosowski ma zamiar wbić nas w McPixela po raz trzeci i skłonić do ratowania świata w formie zabawnych, pikselartowych miniatur o charakterze przygodówek point and click, ze sporą liczbą gagów i absurdalnych wydarzeń. Demo McPixela 3 otrzymaliśmy nieco przed Steam Next Fest, jednak wciąż jest ono dostępne.

Midnight Fight Express

Główny bohater – Babyface – to były członek kryminalnego podziemia, który powraca do swojego dawnego życia pod wpływem sterowanego przez sztuczną inteligencję drona. Zanim nadejdzie świt Babyface ma przedrzeć się przez miejskie tereny i wraz ze swoim elektronicznym towarzyszem zapobiec przejęciu miasta przez przestępców. Szykuje się widowiskowa walka, za która odpowiada Jacob Dzwinel. Premiera gry – 23.08.2022 r.

Monuments Flipper

Monuments Games i Games Incubator zamierzają już 18 maja otworzyć przed nami szansę na nową (wirtualną) pracę, w której zostaniemy profesjonalnymi konserwatorami zabytków. Do wyboru otrzymamy najwspanialsze, zachowane dzieła sztuki i architektury, którym będzie trzeba przywrócić dawny blask, poznając przy okazji ich historię. Demo Monuments Flippera pojawiło się w zeszłym roku, teraz możemy wypróbować prolog do gry.

Moon Farming

Studio SimulaM od pewnego czasu pracuje nad symulatorem księżycowego rolnictwa. Do tej pory mieliśmy okazję zagrać w zeszłoroczne demo, od stycznia 2022 roku możemy zwiedzać Księżyc w łaziku w prologu do gry. Daty premiery Moon Farming jeszcze nie znamy.

My Demon Wife

Sleepwalking Potatoes wraz z SimFabric proponują nam horror w nieco innym niż standardowe ujęciu. Komediowym i symulacyjnym. Nieśmiertelna kobieta-demon czyni z naszego bohatera swojego poddanego – męża i niewolnika. Trzeba będzie jakoś przetrwać ten trudny czas, realizując zadania zlecane przez małżonkę. Nocą, gdy Rinona Wider śpi możemy zapolować na demony w ogródku. Miejscem akcji jest plan filmu klasy B, a toczy się ona w latach 90. Premiera jeszcze nie została zaplanowana.

The Mystery Cleaner

G11 S.A. wraz z Soroka Games zapraszają nas do… sprzątania. Jednak tym razem nie będzie to próba ogarnięcia terenu po zbrodni, a raczej podróż przez najbardziej rozpoznawalne obiekty świata połączona z odkrywaniem ich mrocznych tajemnic. A my… możemy sprawdzić się w roli dozorcy do wynajęcia, który specjalizuje się w nieszablonowych zleceniach. Daty premiery gry jeszcze nie znamy.

Narru: the Forgotten Lands

DreamStorm Studios zapraszają nas do podróży przez martwy świat, który będzie trzeba przywróć do życia, przy okazji odkrywając sekrety starożytnej cywilizacji. W trakcie tej nieco mrocznej, ale i barwnej tułaczki będziemy rozwiązywać zagadki kryjące się w głębi tajemniczej wyspy.

Otherwar

Studio Kantal Collective możecie znać za sprawą ciekawego eksperymentu przeprowadzonego za sprawą darmowej gry 1Bit Castle oraz dołączonego do niej płatnych DLC (na kawę dla deweloperów). Twórcy poprzedniego tower defense powraca z jeszcze jedną pikselartową grą mieszczącą się w kanonie tego samego gatunku, tym razem połączoną z elementami bullet hell. Premiera Otherwar została zaplanowana na 25.10.2022 r.

Perseverance: Part 3

Titanite Games przygotowuje trzeci epizod serii wizualnych opowieści Perseverance, które pełne są dramatycznych zwrotów akcji oraz elementów horroru. Możemy liczyć na wyprawę przez tereny pełne potworów oraz konfrontacje z osobistymi koszmarami bohaterów. Przez każdy z rozdziałów możemy przechodzić jedną z dwóch postaci – jako Karen lub Jack, a historie oglądane z różnych perspektyw uzupełniają się. Dokonywane w trakcie gry wybory (setki wyborów!) wpływają na życie poszczególnych postaci oraz samą rozgrywkę.

Pirates Bay

Kraken Ink Studio pracuje nad otwartym światem dla wielu graczy w pirackiej stylistyce low poly. Słowem – ahoj przygodo!  (i wyruszyli zwiedzać morza oraz zbierać skarby). W Pirates Bay czeka na nas również sporo potężnych kreatur, a i do sprawnego wymachiwania szabelką powinniśmy przywyknąć. Daty premiery tego morskiego open worlda jeszcze nie zapowiedziano. To co, wskoczycie w pirackie portki w wersji demo i zawiniecie do kilku portów?

Project Wunderwaffe

Studio Gameparic ma dla nas prolog i demo swojej najnowszej produkcji (bez określonej daty premiery), w której przeniesiemy się w realia schyłku II wojny światowej. Do nas należeć będzie zbudowanie tajnej bazy wojskowej i skonstruowanie broni o niespotykanej mocy, co może wpłynąć na ostateczne losy wojny. Co brzmi jak symulator podziemnego laboratorium i fabryki broni.

Respawn

Jak to jest być czyimś klonem? Możemy sprawdzić w grze studia Bugbomb, której daty publikacji jeszcze nie poznaliśmy. Fabuła szybko prowadzi nas do opowieści o mrocznej przyszłości, w której ludzie są wykorzystywani przez sztuczną inteligencję. Szykuje się roguelike akcji pełen wyzwań, w którym będziemy musieli przedzielać się przez nieprzeliczone zastępy robotów, by uwolnić się z labiryntu.

Restaurant Renovator

GamePlanet planuje wkręcić nas w interes, który nieźle ucierpiał przez ostatnie lata – jako restaurator odrestaurujemy podupadający biznes gastronomiczny i nie damy upaść tradycji serwowania dań przez kelnerów wprost na stoły wybrednych klientów. Daty premiery symulatora restauratora nie znamy.

Saghala: Heroes of the Last World

Ziemia w 2081 została przemianowana na Saghalę, a 60 lat wcześniej wojna nuklearna zdziesiątkowała ludzkość. Elektronika nie działa, a cztery frakcje prowadzą walkę o dominację i ostatni działający reaktor termojądrowym – The Core! Droga do celu nie będzie łatwa, a zaczyna się (jak to bywa w postapokaliptycnych grach) w pewnej małej osadzie, którą będzie trzeba rozbudować, doposażyć w armię i ruszyć do boju. Autorzy obiecują mroczny klimat zaprawiony pikselartem i czarnym humorem. Premiera gry studia KovalGames ma nastąpić w 2023 roku.

Serious Fun Football

Gra piłkarska z symulacją fizyki, w której możemy kontrolować albo jednego zawodnika, albo cały zespół. Każdy piłkarz ma unikatowy zestaw atrybutów. Z kolegami możemy grać offline lub online. Pomimo kreskówkowego wyglądu gry, autorzy (studio KW-SFF) obiecują, że Serious Sun Football zaskoczy nas realizmem poruszania postacią, kopania i fizyką piłki oraz emocjami rozgrywek z kolegami. Jest i pula opcji związanych z zarządzaniem zespołem. Rozgrywki z kolegami przewidziano w trybie 3 na 3 plus robot-bramkarz. Nie ma autów, rożnych i spalonych, bo boisko zostało otoczone siatką. Premiera piłki nożnej została zapowiedziana na początek lipca 2022 r.

Space Mechanic Simulator

Atomic Jelly i Tomas Jelonek Studio proponują nam zupełnie inny symulator – w formie dema gry możemy skupić się na naprawach stacji kosmicznych i krążących pomiędzy nimi statków. Setki części, które da się wymienić, trzy ciała niebieskie do zwiedzania w łaziku oraz doświadczenia rodem z kosmosu, gdy spojrzymy w oblicze Ziemi wprost z pustki czarnej przestrzeni.

The Sunny Life

W formie dema otwierają się dla nas podwoje słonecznego miasteczka Atirin, gdzie jako jego mieszkaniec możemy uruchomić własny biznes (piekarnia, sklep z warzywami itp.) oraz poznać tubylców – od sprzedawców, po regionalne gwiazdy. Wszystko to przy zmieniających się porach roku, które wiążą się z konkursami i wydarzeniami w regionie. Symulator sielskiego życia w małym miasteczku dostępny jest obecnie we wczesnym dostępie,  Sino4 Games obiecuje premierę finalnej wersji gry 7 lipca 2022 r.

Truck Mechanic: Dangerous Paths – Prologue

Tuż przed startem tegorocznej, letniej edycji Steam Next Fest studio Atomic Jelly opublikowało prolog do gry Truck Mechanic: Dangerous Paths, który ma wprowadzić nas w wydarzenia poprzedzające główną kampanię fabularną gry. Zabawa będzie skupiać się na eksploracji, odkrywaniu, naprawach, podróżach i wszystkim tym, co musi robić kierowca wymyślonej ciężarówki. Uważajcie, wybieracie się na niebezpieczne ścieżki i trasy! Daty premiery symulatora jeszcze nie poznaliśmy.

Ultimate Fishing Simulator 2

Studio MasterCode zapowiada wydanie swojego immersyjnego symulatora połowów na ten rok. Demo da nam okazję do wypróbowania gry wrzucającej nas w wirtualny świat bezkrwawych połowów ryb oraz zróżnicowanych technik zarzucania wędki. Jeśli nie mieliście okazji spróbować – może okazać się, że o łowieniu tych sprytnych, pływających stworzeń wiecie mniej niż się wam wydaje.

Underwater Space

Green Planet Games nie zdradziło nam daty premiery swojego symulatora głębokowodnych podróży, ale świat proponowany na screenshotach zachęca do eksploracji. Będzie też walka o przetrwanie, spotkania z niebezpiecznymi gatunkami stworzeń, tajemnice, opuszczone bazy i eksploracja otwartego świata.

VergeWorld

Jesień tego roku ma upłynąć nam na postapokaliptycznych wyścigach, które narodziły się na Sedze i Amigach, a teraz odważnie wkraczają (w swojej minimalistycznej i rozpikselowanej formie) na PC. Wyścigi roguelite studia Bad Bones wprowadzą nas w świat proceduralnie generowanych tras, opcje personalizacji statków z retro grafiką 3D (w stylu pierwszych PlayStation) oraz brzmiąca w tle muzyką synthwave.

WW2 Rebuilder

Madnetiic Games skłoni nas do tego, by chwycić za cegły, uprzątnąć gruz, uruchomić ciężki sprzęt i odbudować mury domów zniszczonych podczas II wojny światowej. Pośród wielu gier nawiązujących do tematyki wydarzeń wojennych – znajdziemy niewiele takich, które skupiają się na odbudowie, a nie niszczeniu. Daty premiery nie znamy, dostaliśmy za to demo oraz prolog rozgrywany w powojennym Berlinie.