Puszka Pandory 2021: Pierwsza polska gra doczeka się reedycji

Za projekt odpowiada autor oryginału, Marcin Borkowski, który na użytek crowdfundingu do długiej listy pseudonimów dopisał sobie m.in. „Borka Nieustraszonego”.

Taką nazwę nosi jeden z pakietów, które możemy otrzymać w zamian za wpłatę w serwisie wspieram.to. Puszka Pandory to wydana na ZX Spectrum gra tekstowa z 1985 roku. „Wyjątkowa edycja kolekcjonerska i (…) hołd oddany pionierom polskiego gamedevu” nie oznacza bynajmniej powstania remake’u. Wprawdzie wspierający uruchomią na pecetach emulowaną wersję Puszki, wzbogaconą o współcześne intro i outro, ale w centrum pakietu znajdzie się kaseta magnetofonowa. Klasyczny nośnik trafi do okolicznościowej puszki.

Podstawowy cel zbiórki to 45 tys. złotych. Gdy piszemy te słowa, niemal jedna trzecia środków jest już zapewniona. Po osiągnięciu kolejnych progów zbiórki możemy liczyć na dodanie mapy w formacie A3, opowiadania, które zainspirowało autora gry, zbioru felietonów Borka, a także dostępu do cyfrowego archiwum „Pixela”. To ostatnie nie powinno dziwić – to właśnie wydawca periodyku, w którym Borkowski pełni dziś rolę felietonisty, odpowiada za organizację zbiórki.

W zależności od wysokości naszego wkładu możemy zdobyć nie tylko puszkę z Puszką, ale i książki, płyty CD czy grt, głównie polskie, np. Blair Witch od Bloober Team. Ba, trzy osoby, które wysupłają minimum po trzy tysiące złotych, mogą liczyć na ręcznie rysowaną okładkę gry oraz komputer ZX Spectrum Next z podpisem projektanta urządzenia, Jima Bagleya!

Zbiórka trwa do 10 stycznia 2021, również na styczeń zaplanowano dostarczanie nagród dla wspierających.