Przegląd tygodnia (30 sierpnia – 5 września)

Imperium Rzymskie znów podbija świat, ludzkość wraca do epoki dinozaurów, najmłodsi kolorują gołębie… Za nami kolejny udany tydzień w rodzimym gamedevie!

Ja rozumiem, że Polska nie jest najważniejszym rynkiem zbytu, że ziemią obiecaną są Stany Zjednoczone, Niemcy, Azja… Fajnie by jednak było, gdyby krajowe studia wysyłały nam choćby proste prasówki, informując o swoich premierach. Niestety nie jest to normą i o wielu pojawiających się tytułach dowiadujemy się sporo po fakcie, co bywa irytujące (a już nie wspominam o tym, że większość redakcji odpuści sobie pisanie newsa). Social media to nie cały świat, a obserwowanie wszystkich jest dość trudne. Wiem o tym najlepiej, bo prowadzę nasz Kalendarz Premier. Ale dość marudzenia od rana.

Jeśli chodzi o zapowiedzi, to po gamescomie rodzime spółki giełdowe całkowicie obudziły się ze snu. Zaanonsowano dwa symulatory, city buildera i strategię, a na deser kolorowankę.

Premiery polskich gier:

Idle Inventor – Factory Tycoon (Switch)
Kursk
(PS4)
Mech Mechanic Simulator (XOne, XSX)
Rogue Spirit (PC)
Rustler (PC, PS4, PS5, Switch, XOne, XSX)
The Last Show of Mr. Chardish (PS4, Switch, XOne)
The Medium (PS5)
Train Life: A Railway Simulator (PC)
WW2: Bunker Simulator (PC)

Zapowiedzi polskich gier:

Workshop Simulator (PC)

Po podboju kosmosu studio Intermarum zapowiedziało swój pierwszy symulator, w którym zajmiemy się naprawą i renowacją starych przedmiotów. Rozkładanie na czynniki pierwsze, czyszczenie, piaskowanie, malowanie – pełen relaks dla miłośników majsterkowania. Wraz zapowiedzią od razu pojawiła się data premiery (26 października), co jest niecodzienną praktyką wśród spółek. Tak trzymać.

Demolish&Build VR (VR)

Kolejna odsłona symulatora prowadzenia firmy wyburzeniowo-konstrukcyjnej, tym razem dedykowana urządzeniom do wirtualnej rzeczywistości (HTC Vive, Oculus Rift, Valve Index i Windows Mixed Reality). Decyzja zrozumiała, bo Demolish & Build 2018 sprzedał się w sumie w 139 tys. kopii, z czego 115 000 na Steamie. Grę studia Demolish Games przeportuje Ultimate VR, założone przez Ultimate Games i Gaming Factory, a tytuł trafi do odbiorców jeszcze w tym roku.

Love Colors: Paint with Friends (PC, Switch)

Jesienią tego roku na pecetach i konsoli Nintendo pojawi się pixelartowa kolorowanka Love Colors: Paint with Friends od studia Vixa Games. Gracze – solowo bądź w maksymalnie czteroosobowej kooperacji – wypełnią kolorami 150 rysunków. Dla rodziców mających małe pociechy – pozycja obowiązkowa.

Jurassic Architect (PC)

Sam scenariusz to hit! Ludzie mocno dali w kość swojej planecie, przez co niebo nie przepuszcza dostatecznie wiele promieni słonecznych. Ratunkiem okazało się zbudowanie portalu, który przeniesie ludzkość do epoki dinozaurów, by tam móc stworzyć nową cywilizację… I zapewne wykończyć Ziemię po raz kolejny. Gra studia Yeyuna z grupy PlayWay to city builder, który jak prawie zawsze łączy w sobie gatunki strategii i symulacji. To już trzecia produkcja nad którą aktualnie pracuje zespół. Premiera? TBA.

Roman Empire Wars (PC)

Imperium Rzymskie po raz kolejny chce podbić świat. Jako cesarz będziesz prowadził legiony do walki w wielkich bitwach – jak chwalą się twórcy – „naśladujących prawdziwe kampanie wojenne największego cesarza w historii Rzymu”. Roman Empire Wars to strategia od studia Emperor Games, przy czym nie jestem w stanie określić jej podgatunku. W opisie na Steamie autorzy podają, że akcja będzie toczyć w czasie rzeczywistym, ale w tagach pojawia się także „strategia turowa”. To trzecia produkcja nad którą aktualnie pracują. Premiera: TBA

Powiązane gry: