Polskie gry na targach E3 – podsumowanie

Polska reprezentacja na targach E3 wyglądała całkiem bogato – od małych produkcji niezależnych, po jedną z najbardziej oczekiwanych produkcji AAA, nasi rodacy wypełniali praktycznie każdą niszę.

Cyberpunk 2077

Jedna z najbardziej wyczekiwanych pozycji na rynku – Cyberpunk 2077 ujawniła podczas tegorocznych targów sporo informacji na swój temat, z których najważniejszymi były data premiery – 16 kwietnia 2020, oraz obecność Keanu Reevesa, który towarzyszyć będzie graczowi przez całą fabułę jako „cyfrowy duch”. CD Projekt RED rozpoczął też przedsprzedaż gry na PC, PlayStation 4 i Xbox One, przy okazji ogłaszając wydanie gry zarówno na Epic Games Store jak i Steamie (oraz należącym do grupy CD Projekt GOG.com).

Wiedźmin 3: Kompletna Edycja – Nintendo Switch

CD Projekt RED zapowiedział także wydanie swojego największego dotychczasowego hitu, Wiedźmina 3, na przenośnej konsoli od Nintendo. Port, realizowany przez amerykańskie Saber Interactive, wymaga dużej ingerencji w wygląd gry (drastycznego zmniejszenia rozdzielczości – do 540p w trybie przenośnym konsoli i 720p po zadokowaniu urządzenia) i to, jak wiele na raz wyświetlane jest na ekranie, jednak otwiera dostęp do produkcji zupełnie nowej grupie odbiorców, co w połączeniu z zapowiedziami nowej, mocniejszej wersji konsolki może przynieść niemałe zyski.

Dying Light 2

Druga największa – po Cyberpunku 2077 – polska produkcja to Dying Light 2, które podobnie jak gra CD Projektu RED ma ukazać się na wiosnę 2020. Kontynuacja produkcji z 2015 roku przedstawiła nieco więcej informacji na temat biegania i skakania po dachach i ulicach Miasta, gdzie osadzona jest akcja gry oraz przedstawiła nowego bohatera – Aidena. Twórcy nie zaprezentowali jednego z najważniejszych elementów rozgrywki – zombiaków – zbyt szeroko, zostawiając ich prezentację na jakiś moment później w tym roku, prawdopodobnie targi Gamescom.

Outriders

Kolejnym bardzo dużym polskim projektem – nad grą pracuje 200 osób w łącznie czterech lokacjach na świecie – jest Outriders – strzelanka od People Can Fly. Wydawana na całym świecie przez japońskie Square Enix produkcja przenosi nas w mroczne, futurystyczne uniwersum, gdzie postaci – od jednej do trzech – będą walczyć z nieujawnioną jeszcze wrogą siłą. Produkcja stawia na kooperację i patrząc po pierwszej zapowiedzi obiecuje naprawdę wysokiej klasy oprawę wizualną, która  nie jest niczym zaskakującym, zważywszy, że nad grą pracują twórcy Bulletstorm i Gears of War Judgement.

Sniper: Ghost Warrior Contracts

Po bardzo nieudanym Sniper: Ghost Warrior 3 CI Games starało się ograniczyć medialny szum na temat swojej gry do minimum, przynajmniej do momentu, aż będzie w stanie pokazać coś konkretnego. Przed samymi targami studio udostępniło krótki zwiastun gry pokazując zmienioną w stosunku do Ghost Warrior 3 formułę, odrzucającą otwarty świat rozgrywki na rzecz mniejszych, lecz bogatszych w szczegóły lokacji, a podczas samego E3 zaprezentowano, jak gra wygląda w praktyce – wersja z komentarzem IGN widoczna jest poniżej.

 Blair Witch

Świeżo po premierze Layers of Fear 2 studio Bloober zapowiedziało swój następny horror, bazujący na popularnej dwie dekady temu serii horrorów – Blair Witch Project. Gra znajduje się już w zaawansowanym stadium produkcji i ukaże się 30 sierpnia 2019, w tej chwili widzieliśmy jednak zwiastun obiecujący klaustrofobiczną, gęstą atmosferę przywodzącą na myśl oryginalne filmowe produkcje i inne gry studia.

Panzer Dragoon Remake

Studio MegaPixel pokazało podczas Nintendo Direct swoją nadchodzącą produkcję – remake Panzer Dragoon z 1995 roku w zupełnie nowej oprawie graficznej, który jednocześnie stara się pozostać możliwie wierny pierwowzorowi. Gra, w której przemierzamy świat na plecach wielkiego, opancerzonego smoka jest pierwszą z dwóch części popularnej dwadzieścia lat temu serii, nad którymi pracuje MegaPixel – więcej informacji na temat tytułu mamy poznać pod koniec czerwca.

Carrion

Devolver Digital, jeden z najbardziej znanych wydawców gier niezależnych na rynku ogłosił, że wyda polskie Carrion – „odwrotny” horror, w którym gracz zamiast w ofiarę potwora wciela się w bestię – w tym wypadku stworzenie z innego wymiaru i poluje na ludzi. Istota porusza się z pomocą macek i rozrasta w miarę chwytania kolejnych ofiar, nadając całej grze dość makabrycznego klimatu. Carrion pierwszy raz pokazano na Indie Showcase podczas Digital Dragons 2018 gdzie gra otrzymała dwie nagrody, jednak dopiero umowa wydawnicza z Devolverem dała grze Phobia Game Studio większą widoczność.

Last Oasis

Wrocławski zespół Donkey Crew pokazał swoją produkcję, Last Oasis, podczas PC Gaming Show na E3. To postapokaliptyczna gra MMO, w której Ziemia przestała wirować a świat podzielony jest na obszary nieustannie wypalane przez słońce, strefy skute lodem i wąski pasek zdatnej do życia przestrzeni, po której na wielkich kroczących robotach poruszają się ocaleli – gracze.

The Wizards – Dark Times

O Carbon Games Studio pisaliśmy przy okazji ich niedawnego sukcesu z The Wizards na Oculus Quest. Podczas Targów E3 firma zapowiedziała samodzielne rozszerzenie do produkcji, zatytułowane Dark Times, w którym nad królestwem Meliory gromadzi się ciemność, a nowe zagrożenie zakłóca upływ czasu. VRowa produkcja ukazać ma się w przyszłym roku.

Bee Simulator

Bee Simulator od Varsav Game Studios nie wypuściło żadnego nowego zwiastuna do gry, jednak zaprezentowana w ubiegłym roku produkcja była obecna na tegorocznych targach E3. Gra tocząca się z perspektywy pszczoły to tytuł, który ma być przystępny dla różnych grup odbiorców, z jednej strony oferując elementy edukacyjne na temat życia i wymierania pszczół, a z drugiej oferując skupioną na pszczelej codzienności arcade’ową rozgrywkę. Twórcy pochwalili się, że od oryginalnego konceptu ich pomysł rozrósł się trzykrotnie.