Nemesis: Distress – Horror SF odda klimat planszówki

Kto zostanie ostatnim pasażerem Nostromo?

Wrocławianie z Awaken Realms to już nie tylko twórcy bijących rekordy Kickstartera gier stolikowych – niedawno do wczesnego dostępu trafił ich “arturiański” erpeg bazujący na planszówce Tainted Grail. Teraz cyfrowy odpowiednik otrzyma Nemesis, rozgrywany na planszy horror przywodzący na myśl “Obcego” czy “Life”, przeznaczony dla maksymalnie pięciu osób i nazywany przez autorów grą „semi-kooperacyjną”.

To właśnie wieloosobowa rywalizacja wymieszana z niepewną współpracą ma być siłą Distress. Każdy uczestnik rozgrywki wcieli się w członka załogi dryfującego w próżni statku kosmicznego i wybierze jedną z różniących się zdolnościami klas. Wylosuje także swój sekretny cel, np. bezpieczne sprowadzenie okrętu na Marsa albo… wyeliminowanie reszty załogantów.

Haczyk polega na tym, że uczestnicy zabawy nie wiedzą o swoich rolach w 40-minutowym scenariuszu. I chociaż nie mogą bezpośrednio zaatakować innej osoby, jak najbardziej są w stanie przekazać fałszywe informacje albo np. zatrzasnąć kolegę w kantynie i doprowadzić do pożaru w środku. Gra do końca nie zdradzi, kto (i czy) spośród 5–6 uczestników jest zdrajcą. Temperaturę podkręci obecność agresywnych, stale ewoluujących obcych.

Tytuł powstaje we współpracy z warszawskim studiem Ovid Works i ma stanowić „dużo więcej niż port planszówki” – stąd np. elementy pierwszoosobowego shootera. Spójrzcie zresztą, jak prezentuje się on na zwiastunie opublikowanym przez IGN:

Twórcy poinformowali o istnieniu produkcji przy okazji trwającej kampanii crowdfundingowej na rzecz Nemesis: Lockdown – samodzielnego rozszerzenia do doskonale przyjętej (31. miejsce w rankingu BoardGameGeeka!) planszówki. Cyfrową adaptację otrzyma zresztą każdy, kto kupi dodatek w pudełku, choć można wybrać i samo Distress (w cenie dwunastu funtów). Autorzy uspokajają, że sowite wpłaty dokonane na rzecz Lockdown nie posłużą do finansowania Distress. Na ten cel mają odłożone osobne środki, m.in. z grantu przyznanego przez Unię Europejską.

Chociaż Nemesis: Distress nie ma na Steamie daty premiery, z Kickstartera dowiadujemy się, że przewidywany termin dostarczenia to luty przyszłego roku.