Godność. Wolność. Niepodległość: MEN przeznaczył 2 mln zł na grę edukacyjną o Polsce

Występują w niej Józef Piłsudski, Jan Paweł II, tzw. żołnierze wyklęci oraz Geralt z Rivii. 


Projekt powstał z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej, a merytorycznego wsparcia udzieliły mu Ośrodek Rozwoju i Edukacji oraz profesjonalni historycy. Jednak za jego realizację – wyjaśnia PAP rzeczniczka MEN Anna Ostrowska – odpowiada “firma technologiczna specjalizująca się w wykorzystywaniu mechanizmów gier komputerowych w innych dziedzinach”. Informacji o autorstwie próżno jednak szukać zarówno na stronie ministerstwa, jak i witrynach ORE, Niepodległej oraz na platformie, za pośrednictwem której tytuł jest dostępny. Biuletyn Informacji Publicznej rozwiewa jednak wątpliwości: stoi za nią katowickie Great Interactive. Radio Kielce donosi ponadto, że jedną ze współtwórczyń Godności. Wolności. Niepodległości jest również Agnieszka Siwek, konsultantka Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Z BIP-u wynika, że w 2018 rząd chciał przeznaczyć na projekt niemal 2 mln zł, konkretniej: 1,89 mln. Katowiczanie złożyli zaś ofertę opiewającą na nieco ponad 700 tys. zł. Ich gra jest częścią programu wieloletniego „Niepodległa na lata 2017-2022″, zainicjowanego jeszcze przez ministrę Annę Zalewską. (Za jego pośrednictwem MEN rokrocznie wykłada ok. 6 milionów zł na dofinansowania, dzięki którym w całym kraju odbywają się wycieczki, wystawy, gry terenowe i imprezy sportowe).

W połowie grudnia produkcja weszła w fazę pilotażu, co oznacza, że z efektami prac zespołu możemy się zapoznać wszyscy. Wystarczy wejść na stronę niepodlegla.men.gov.pl.

Godność. Wolność. Niepodległość podzielono na 15 misji. Trzy z nich są przeznaczone dla klas 1-3, po sześć zadań otrzymały klasy 4-8 oraz szkoły ponadpodstawowe.

Najmłodsi mogą zawitać “Z wizytą u Dziadka” (w domyśle: Piłsudskiego)

W dworku Milusin uczestniczymy w prostej przygodówce typu hidden object. Najechawszy kursorem na album oglądamy zdjęcia rodziny marszałka, kliknąwszy na projektor – dowiadujemy się, że “w wolnym czasie Józef Piłsudski razem z rodziną lubił oglądać filmy”. Własnoręcznie przypinamy odznaki na mundur naczelnika, sprawdzamy, czy uda nam się rozpoznać polską flagę (biało-czerwona sąsiaduje ze sztandarami Austrii i Francji oraz – tu pewna trudność – Monako). Układamy też z puzzli portret gospodarza (przy wtórze klasycznego “Wojenko, wojenko”) oraz tekst hymnu (przy wtórze… cóż, hymnu).

Nie obyło się jednak bez wpadek. Raz, że posągowy marszałek wita nas informacją, że “znajdujemy się w hollu” (podczas gdy Słownik PWN sugeruje jednak “hol”). W odsłuchiwaniu nagrań przywódcy sanacji (a na tym polega jedno z zadań) przeszkadza zarówno jego charakterystyczny wschodni zaśpiew, archaiczna składnia jak i liczne zniekształcenia. Nie jestem też przekonany, czy siedmioletnie dzieci są właściwym audytorium dla treści w rodzaju:

Dzieje ludzkie w całych tysiącleciach, wszystko to co nazywamy kulturą, są właściwie przetworem tego ludzkiego żywiołu, człowieczej pracy. A człowiek zamiast być dumnym z opanowania tego, co może opanować, chce być dumnym z opanowania żywiołu nie swego, żywiołu boskiego. Specjalnie człowiek nie chce szanować największej potęgi swego żywiołu: pracy zbiorowej.

Na podobną modłę najmłodsi poznają postać kurierki AK Elżbiety Zawackiej (ps. “Zo”) oraz – we wspólnym segmencie – Jana Pawła II i Wandę Rutkiewicz (aż dziw że większość czasu antenowego zgarnia ta druga). Obok układanek, nagrań, zdjęć i quizów pojawia się również poziom nieco przypominający emitowany w latach 90. program interaktywny “Hugo”. Jako polska himalaistka musimy unikać spadających sopli i kul śniegu (co jest trudne nie tyle przez wzgląd na ich trajektorie, ile problemy z wykrywaniem kolizji).

Starszaki też zaczynają od Piłsudskiego

Muszą wybrać jego zdjęcie spośród trzech dostępnych fotografii (dla ułatwienia w rogach ekranu czają się podpowiedzi), podać datę odzyskania niepodległości oraz przypisać portrety jej architektów do króciutkich biografii. W kolejnych misjach można (m.in.) uwolnić Rudego w ramach Akcji Pod Arsenałem. (Szare Szeregi posuwają się dalej, już tradycyjnie, dzięki rozwiązywaniu układanek i quizów).

Nieco ciekawiej rysuje się segment “Polska współczesna”. Naszym zadaniem jest takie połączenie wyrazów, by utworzyły one prawa i obowiązki obywatelskie (“wolność” + “wyznania”, “wierność” + “Rzeczpospolitej”, “obrona + ojczyzny”). Ułożywszy chronologicznie przystanki na drodze Polski do UE, zapoznajemy się z exposé premiera Mazowieckiego (którego, niestety, nie podpisano z imienia i nazwiska). Następnie gra całkiem sprytnie wplata w tematykę zajęć samorząd uczniowski, wskazując, że również młodzież ma pewien udział w sprawowaniu władzy. (Przynajmniej na szczeblu szkoły).

Na licealistów oraz uczniów techników i szkół branżowych czekają kolejne wyzwania

Wzrok przykuwa, zwłaszcza w związku z putinowskimi próbami rewizji historii najnowszej, zadanie “Zdemontuj pomnik Stalina!”. Na początku sowiecki dyktator znajduje się, faktycznie, na cokole, ale by go obalić wystarczy wczytać się w notki biograficzne na temat “Łupaszki”, Pileckiego, kard. Wyszyńskiego czy “Inki”, a następnie odpowiedzieć na ciąg prostych pytań. Z każdą serią poprawnych odpowiedzi zbrodniarz będzie się osuwał, by – finalnie – rozpłynąć się w powietrzu. Animacja, a raczej jej brak, nieco rozczarowuje… podobnie, jak laurka, którą wystawiono “Łupaszce”. Autorzy nie zająknęli się bowiem o kontrowersjach wokół majora Szendzielarza. (Pod koniec minionego roku rozgorzała zresztą dyskusja, czy ów powinien być patronem jednej z białostockich ulic).

Cieszą natomiast segmenty poświęcone wielokulturowości II RP oraz życiu codziennemu w PRL-u. W jednym z kolejnych zadań wsiadamy też do wehikułu czasu, wyprawiając się w podróż „Od komunizmu do demokracji. Polska w latach 1990-2019”. Podróży tej nie zakłócają współczesne spory o politykę historyczną, quiz jest wyjątkowo niekontrowersyjny, w dodatku obok zagadnień związanych z naszą drogą do NATO i UE oraz katastrofą smoleńską, pojawia się… pytanie o Wiedźmina 3. (Inna rzecz, że tytuł zapisano z błędem).

PS Godność. Wolność. Niepodległość to nie tylko gra per se, ale również zestaw materiałów, które mają pomóc nauczycielom w opracowywaniu związanych z rozgrywką zajęć. Dostęp do nich mają jednak wyłącznie dydaktycy.

Autor: Mateusz Witczak