Global Game Jam i Ctrl+Alt+Disinfo
Wielkimi krokami zbliża się Global Game Jam 2025 – wydarzenie, podczas którego każdy może spróbować swoich sił jako twórca gier. Amatorzy, aspirujący deweloperzy oraz profesjonaliści z ponad stu krajów zasiądą wspólnie do stworzenia projektu, który najpełniej zobrazuje tegoroczny temat przewodni.
Setki państw, tysiące twórców, dziesiątki tysięcy gier
Wydarzenie rozpoczęło się 20 stycznia i potrwa 6 dni. W tym czasie rozegra się szereg 48-godzinnych jamów. Uczestnicy zmierzą się z przygotowanymi wcześniej przeszkadzajkami (ang. diversifiers) – opcjonalnymi wyzwaniami, a także tematami przewodnimi, którymi będą mogli się inspirować podczas tworzenia. Lista diversifiers, dostępna na oficjalnej stronie wydarzenia, obejmuje 32 wyzwania z zakresu programowania, dostępności, projektowania oraz wykorzystania dźwięku. Poza tym, każdemu krajowi przypisane są wyzwania unikalne, a kluczem jest jeden temat przewodni – gwóźdź programu, który poznaliśmy w niedzielę, 19 stycznia. Możecie go więc już sprawdzić, ale my nie będziemy go zdradzać, mając nad uwagę tych, którzy chcą go poznać dopiero w piątek na otwarciu Waszego lokalnego gam jamu.
Polscy twórcy gier biorą udział w Global Game Jam od 2010 roku. Nie inaczej jest w obecnym – do wspólnego jamowania uczestnicy zapraszają w poniższych lokacjach, dostępnych również na stronie wydarzenia (https://globalgamejam.org/jam-sites/2025?label=&country=PL):
- Beskid GeekJam – 20-22 stycznia, Bielsko-Biała;
- Godocikowy Dżem – wydarzenie online (Discord), 20-26 stycznia;
- HackJam – 24-26 stycznia, Gdańsk;
- Ill-Fated Jam – wydarzenie online (Discord), 20-26 stycznia;
- KrakJam 2025 – 24-26 stycznia, Kraków;
- Łódzki Game Jam – 24-26 stycznia, Łódź;
- LubJam – 24-26 lutego, Lublin;
- Museum of the Second World War in Gdansk – 24-26 stycznia, Gdańsk;
- Polyjam – 24-26 lutego, Warszawa;
- Poznań Game Jam – 24-26 lutego, Poznań;
- SilesiaGameJamUŚ 2025 – 24-26 lutego, Cieszyn.
Kampania przeciw dezinformacji
W tym roku dodatkowym wyzwaniem, w którym mogą wziąć udział uczestnicy jest inicjatywa Ctrl+Alt+Disinfo to Create Games to Build Critical Thinking Skills. Jest to efekt dwuletniego projektu United with Ukraine game jam project, który skupia deweloperów z 27 krajów. Ich zadaniem jest tworzenie projektów podnoszących świadomość na temat wszechobecnej w mediach dezinformacji.
Jak czytamy na stronie Global Game Jam, poprzez wysokiej jakości gry twórcy chcą uczyć krytycznego myślenia i zwiększać sceptycyzm wobec treści propagandowych
i dezinformacyjnych.
Do wydarzenia można dołączyć, wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: unitedwithukraine.games. Osobny formularz przeznaczono dla deweloperów
z Ukrainy, ponieważ zadania akcji szczególnie odnoszą się do tego kraju.
Inicjatywa Ctrl+Alt+Disinfo wykracza poza samo Global Game Jam – potrwa do maja i podzielona jest na trzy etapy:
- Dwudniowy, niekonkursowy jam w ramach GGJ;
- Dwutygodniowy hackathon w lutym;
- Dwumiesięczny hackathon od marca do kwietnia.
Całość zakończy finał w maju, który odbędzie się w Krakowie. Wtedy wyłonione zostaną najlepsze projekty z każdego kraju.
Sponsorami projektu są m.in. U.S. Department of State, Swedish Psychological Defence Agency, European Game Developers Federation oraz organizacje związane z branżą gier,
w tym Game Industry Conference.
Historia wspólnego game jamowania
Historia Global Game Jam sięga 2008 roku, kiedy Susan Gold – amerykańska wykładowczyni akademicka – zainspirowana takimi wydarzeniami jak Indie Game Jam, Ludum Dare czy Nordic Game Jam, postanowiła zorganizować wydarzenie o globalnym charakterze, gdzie odległość i granice nie miałyby znaczenia. Pierwsza edycja, która odbyła się w 2009 roku, przyciągnęła 1650 uczestników z 23 krajów. Pod hasłem „As long as we have each other, we will never run out of problems” powstało wtedy 370 gier.
W zeszłym roku niemal 35 tysięcy uczestników ze 102 krajów (po raz pierwszy ze wszystkich 7 kontynentów!) stworzyło blisko 10 tysięcy gier.
Misją Global Game Jam jest przede wszystkim dobra zabawa połączona z globalną burzą mózgów. To także szansa na zgłębienie tajników powstawania gier, programowania, tworzenia narracji czy wyrażania artystycznej wizji. Ważne jest, że wydarzenie nie ma charakteru konkursu – zgłosić może się każdy, a współpraca przy projektach jest kluczowym elementem tego przedsięwzięcia.
Gotowi na wspólny game jam?