Electronic Arts zrywa umowę z Platige Image

Kontrakt opiewał na ponad 3 mln zł!

Platige Image poinformowało o sprawie we wtorek. Wiadomo, że prace nad cinematikami do gier Elektroników ruszyły w lutym i miały zakończyć się w sierpniu, a studio otrzymałby za ich realizację ok. 3,36 mln zł.

Tyle że podpisany przez przedstawicielu obu firm dokument zawierał zapis, zgodnie z którym strony mogą odstąpić od umowy bez podawania przyczyny. We wtorek Elektronicy postanowili skorzystać z tej możliwości. Ponieważ jednak Platige zdążył wywiązać się z części zobowiązań, firma może liczyć na ok. 60% wynegocjowanej sumy.

Kulisy sprawy rozjaśnili dziennikarze Wirtualnych Mediów, którzy poprosili o komentarz Karola Żbikowskiego, CEO Platige Image:

„Projekt w dużej mierze opierał się na wykorzystaniu animacji mokapowej związanej z koniecznością przeprowadzenia zdjęć na planie w Los Angeles. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną przeprowadzenie zdjęć nie było możliwe a to nie pozwoliło na dalszą pracę animacyjną i zadecydowało o zatrzymaniu projektu.”

Firma podkreśla, że „na chwilę obecną wszystkie pozostałe kontrakty są realizowane bez zmian”.

Dopowiedzmy, że w 2019 grupa kapitałowa Platige Image wypracowała 90,4 mln zł przychodu i zanotowała zysk netto rzędu 2,9 mln zł (wobec straty 7,4 mln rok wcześniej). Poza zwiastunami i cutscenami do gier studio zajmuje się animacjami („Rybia noc”, odcinek „Miłość, śmierć i roboty”), produkcją filmową („Jeszcze dzień życia”), reklamami, wizualizacjami i efektami specjalnymi.