CD Projekt wzrósł na giełdzie o 21000%

Wartość twórców komputerowego Wiedźmina skoczyła na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat z 1,29 PLN za akcję do niemal 280 PLN.

CD Projekt SA przez ostatnie dziesięć lat niemal nieustannie zyskuje w wartości giełdowej. Spółka, wyceniana dziesięć lat temu na 1,22 PLN za akcję osiągnęła teraz wartość o 21000% większą, przebijając po premierze netfliksowego Witchera pułap 278 PLN za akcję. To największy skok wśród wszystkich spółek notowanych w indeksie Stoxx Europe 600.

Znaczną część tego wyniku zbudowano na sukcesie trzeciej części gry Wiedźmin. Debiut „dwójki” 17 maja 2011 pozwolił firmie kontynuować trend wzrostowy który trwał od dwóch lat, jednak w porównaniu ze stanem obecnym była to jedynie kropla w morzu – pojedyncza akcja spółki warta była wówczas zaledwie 9 PLN. Kiedy ukazał się Wiedźmin 3, akcje kosztowały już 23 PLN, a potem wspinały się tylko, by poza dwoma spadkami, osiągnąć stan dzisiejszy. Wydanie „Switchera” czyli Wiedźmina 3 na Nintendo Switch i ukazanie się serialu Witcher na Netflixie 20 grudnia także pomogło sytuacji akcji spółki, wynosząc ją na nowy, rekordowy poziom.

Następną próbą dla CD Projektu będzie zaplanowana na kwiecień premiera Cyberpunka 2077. Inwestorzy wiążą duże nadzieje z wynikami nowej produkcji, a wieści, że zabezpieczono prawa do kolejnych tworów na bazie sagi Andrzeja Sapkowskiego kończąc tym samym trwający od roku spór z pisarzem, powinna tylko wzmocnić ten optymizm.