CD Projekt: iOS ratuje Gwinta, GOG się odbija, Cyberpunk z milionem preorderów?

Firma jest warta więcej niż PGE, Energa, Enea i Tauron… i to razem wzięte. Pół żartem dodajmy, że zainteresował się nią Elon Musk.

Według raportu za trzeci kwartał CD Projekt zanotował w ostatnich trzech miesiącach 92,9 mln zł wpływów (wzrost o 38% względem analogicznego okresu w roku poprzednim), co przekłada się na 14,9 mln zł zysku netto. To o ok. 2 miliony więcej niż przewidywali analitycy.

Spółka zyskuje przez lepszą sprzedaż Wiedźmina 3 (który w międzyczasie wylądował na Switchu. Nie bez problemów, o czym pisaliśmy w tym miejscu) i dobre wyniki GOG-a. Cieszy zwłaszcza rezultat tego ostatniego; przypomnijmy, że w lutym tego roku ze sklepem pożegnało się 12 osób (10% załogi), a w całym 2018 wypracował on raptem 30 tys. zł. Odbił się również Gwint, który 29 października zadebiutował na iOS-ie. W ciągu raptem trzech tygodni wersja na platformę mobilną wygenerowała 68% kwartalnych przychodów z tytułu, przebijając wpływy z edycji na pecety (28%) i konsole (4%). Dodajmy, że dobre wyniki pozwoliły CD Projektowi nie tylko rozwinąć infrastrukturę potrzebną do produkcji gier, ale i wykupić własną siedzibę. Na początku listopada spółka nabyła budynek przy ul. Jagiellońskiej 74, w którym rezyduje od 20 lat (pod koniec zeszłego roku weszła zaś w posiadanie sąsiedniej nieruchomości).

Szczególną uwagę przykuwa w raporcie rubryka „sprzedaż przyszłych okresów”, która na koniec września wyniosła 136 mln zł. Nie jest tajemnicą, że kwota ta odnosi się w głównej mierze do preorderów Cyberpunka 2077 i przekłada się (według Pulsu Biznesu) na od 700 tys. do miliona sprzedanych egzemplarzy nowej gry. Prezes Adam Kiciński ucina jednak spekulacje, twierdząc, że zbyt „jest zgodny z oczekiwaniami”.

Piotr Nielubowicz (wiceprezes) zapewnił, że trwają testy i kampania promocyjna Cyberpunka 2077, a firma rozpoczęła lokalizację gry na inne wersje językowe. Pochwalił się on również wyjazdami na zagraniczne targi i testami GOG Galaxy 2.0.

Giełda zareagowała na te deklaracje z optymizmem, gdy piszę te słowa kapitalizacja spółki wynosi ponad 25,5 mld zł (słowem: więcej niż wspomniane we wstępie spółki energetyczne), a za jedną akcję trzeba zapłacić 266 zł.

źródło: bankier.pl

A w ramach ciekawostki na koniec: Cyberpunk wdał się w dyskusję z Elonem Muskiem, który pod koniec zeszłego tygodnia zaprezentował ciężarówkę Cybertruck.